Domácí čištění šperků: Jak naše babičky leštily stříbro?

old-bracelet Máte doma různé šperky, které letitým nošením trochu zašly? Rádi byste si je vyčistili sami doma? Nechcete je svěřovat nikomu jinému, utrácet zbytečně peníze za jejich odborné čištění? Potom se vám pokusíme dát pár rad, jak postupovat při jejich údržbě.Chcete-li, aby vaše šperky zůstaly stále krásné, je nezbytné o ně pravidelně pečovat. Při stanovení postupu péče o ně, ale musíte brát ohled na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Jinak se totiž čistí stříbro, jinak zlato a bižuterie.

Na stříbro použijte popel

Nejprve se zaměříme na stříbro. V drogeriích seženete speciální roztok přímo na čištění stříbrných šperků. Při jeho použití budete mít jistotu, že nedojde k poškození povrchu. Další možností jsou speciální hadříky napuštěné látkou, která pomáhá šperk čistit. Chcete-li si ale pomoci sami doma, potom můžete použít směs prášku do pečiva a jedlé sody ve vodě, případně také zubní pastu. Generace našich babiček čistívaly stříbro také popelem. Nasypaly ho na vlhký hadřík a šperk s jeho pomocí jemně otíraly. Ačkoli to na první pohled vypadá trochu pochybně, jde skutečně o účinnou metodu.

happiness-ring

Na zlato se hodí citronová šťáva

Se zlatem kupodivu nebudete mít takovou práci, na rozdíl od stříbra totiž zdaleka tak nepodléhá vlivům okolí. Pokud tedy nechcete svěřit své zlaté drobnosti do rukou odborníků, kteří si s nimi obvykle poradí pomocí ultrazvuku, stačí si přichystat měkký kartáček a mýdlo, kterým šperk jemně omyjete. Odborné čistění ultrazvukem má tu výhodu, že se dostane i do velmi jemných ornamentů, které kartáčkem nezvládnete. Občas se ale na zlatě vyskytnou nazelenalé skvrny, s kterými je velká potíž. Zkuste je odstranit doma pomocí kyselejšího roztoku, obvykle se používá citronová šťáva. Jestliže se vám to nepodaří, zajděte raději do nejbližšího klenotnictví.

grannys-jewel

Bižuterii koupejte jako nádobí

Velký pozor si dávejte na bižuterii, která se velmi rychle ušpiní a poškodí. Odkládejte ji před spaním, nekoupejte se s ní, dávejte ji do k tomu určené schránky. Pokud už na ní ulpí špína, zkuste prostředek na mytí nádobí rozředěný v horké vodě. Pokud bižuterii tímto roztokem omyjete, měla by se zase lesknout

Šperky s různými kameny ovšem jednoznačně přenechte péči odborníků. Nevhodným zásahem by chemickou reakcí mohly kameny ztratit svůj lesk a změnit charakter povrchu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..