Jak často sekat zahradu

Tuto otázku si kladou často noví majitelé pozemku, jehož součástí je i trávník. Jak často je třeba trávu sekat, aby byl trávník v dobré kondici? Než odpovíme, řekneme si, co rozumíme pod pojmem „trávník“ a co označujeme pojmem „zahrada“.



Že je trávu třeba sekat, na tom se shodnou i městští zahrádkáři v satelitech i venkovští na statku. Od dubna do října je totiž teplo a často i vlhko a v takových podmínkách tráva roste doslova jako z vody. Kdo seká trávu jako krmivo, má v otázce intenzity sečení jasno, kdo trávu nezkrmujeme, hledá nějaký optimální interval.

Pokud trávník slouží jako pochozí nebo jako prostor pro hru dětí či odpočinek dospělých, zřejmě budete chtít trvale udržovat nízký střih, aby se po trávě příjemně chodilo. V takovém případě jistě oceníte motorovou sekačku s podvozkem, případně na menší ploše v blízkosti domu elektrickou. Výhodou je nejen snadná obsluha a pěkně rovně střižený trávník, ale i sběrný koš, takže trávu nemusíte hrabat, z koše ji vysypete přímo do kompostéru.

Pokud častěji prší, popřípadě nelitujete peníze za zavlažování trávníku, můžete si dovolit výšku trávy po posečení 30-35 mm. Sekat vám stačí jednou týdně, případně jednou za pět dní. V sušším období nastavte výšku trávníku na sekačce raději na 5 cm a prodlužte interval sečení. Zabráníte tím přílišnému vysušení trávníku a tím i prázdným místům, které byste museli dosévat.

Květovou louku stačí sekat dvakrát

V úplně jiné situaci jste, pokud máte zahradu na venkově a nevyužívanou plochu necháváte jako květovou louku. Na jaře tráva vyroste až po kolena a rozkvete pestrými barvami. První sekání se řídí přírodními signalizátory. Někteří sedláci sekají louku na seno po odkvětu akátu, někteří čekají, dokud začnou kvést v trávě kopretiny. Na velké plochy se vyplatí pořídit si traktůrek nebo bubnovou sekačku s pojezdem, na menších plochách o rozloze několika arů zcela stačí silnější křovinořez.

Další sekání je závislé na množství vláhy v průběhu léta. V sušším létě se klasická louka seká koncem září/začátkem října, aby na zimu zůstal jen nízký trávník. Pokud je srážek více, obvykle druhá seč začíná v červenci a třetí zůstává na začátek podzimu.

Jak sekat trávu v ovocném sadě

Ovocný sad by mohl připomínat kvetoucí louku, kdybychom nepotřebovali zajistit přístup ke stromům. Kdo má jednolitý sad stejných stromů, provádí ošetřování i sklizeň v jeden čas. Kdo má různorodé druhy ovocných stromů, ten musí mít přístup k jednotlivým stromům v rozdílné období. Abyste se vyhnuli náročnému nárazovému sečení, zkuste využít metodu „naučných stezek“. Křovinořezem nebo sekačkou sekejte trávu v pravidelných intervalech, jako kdybyste sekali trávník u domu, tak abyste se dostali ke každému stromu.

Trávu v ostrůvcích mezi cestičkami potom zkosíte velkou sekačkou tehdy, když budete mít více času nebo když budete potřebovat seno. Ať už pro krmné účely, na kompostování nebo na mulčování. Tímto způsobem sečení trávy ušetříte množství času i energie (elektrické nebo benzínu) a méně opotřebuje i své zahradní vybavení.

Intenzitu sečení trávy vždy musíte přizpůsobit podmínkám ve vaší zahradě i povětrnostním podmínkám. A také tomu, jakou roli plní trávník ve vaší zahradě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..