Zajištění dveří starého domu
Zajištění bezpečnosti je jednou z našich nejvyšších priorit. A týká se to i našeho majetku, víkendové chalupy nevyjímaje. Kromě různých elektronických systémů patří k nejúčinnějším stále kvalitní mechanické zabezpečení. Jak proti nezvaným návštěvníkům zajistit dveře na starém domě?
Přes staleté domy se stavěly z kamene a obsahovaly mnoho částí ze dřeva. Mezi ně patří okna a okenice i dveře. Zatímco na hospodářské části domu byly dveře jednoduché z prken, na obytné části byly dveře o něco elegantnější. A přestože jsou většinou vyrobeny z tvrdého dřeva a i dnes jsou odolné a tvrdé, v současné době již staré zámky nepostačují pro jejich zajištění, zejména pokud se na chalupě celý týden nevyskytujete.
Na hospodářskou část je snadné připevnit šrouby petlici a zamknout je. No dveře obytné části bývají členité a pokud je nechceme poškodit primitivní petlicí, musíme vymyslet cosi sofistikovanějšího při zachování pevnosti.
Jednou z možností je nechat si v zámečnické dílně na míru vyrobit závoru, podle šířky dveří jednodílnou nebo dvoudílnou, která koresponduje s členitostí původních dveří a minimalizuje prostory pro vložení páčidla. Dutá závora z hranatých (Jaklových) ocelových profilů splňuje také požadavek na nízkou hmotnost a tím i snadnou obsluhu. A osazení do stěn kolem dveří zase nepoškodí a neznehodnotí staré, často velmi pěkně převedeny, dveře do domu.
Takovou ocelovou závoru nasaďte na závitovou tyč většího průměru, cca M16, mezi podložky a matice, abyste minimalizovali kývání závory na tyči. Krajní matici je třeba zavařit a přebrousit, v nouzi postačí po odmaštění použít klempířskou pájku a přelít závit cínem. Mezeru mezi závorou a zdí opět vyplňte velkoplošnou podložkou a maticí, po osazení můžete matice zajistit kladivem a důlčíkem. Kdyby se zloděj pokusil matice a tím i závoru uvolnit, bude s tím mít velký problém.
Abyste dosáhli stav na fotografii, je třeba závitovou tyč do stěny nějak upevnit. Samozřejmě nejprve třeba do zdi vyvrtat otvor. Nejsnáze do cihlové, nejtěžšeji do betonové. Na starých domech se nejčastěji setkáme s kamenem jako s materiálem na stěny. Tloušťka zdí bývá nezřídka i 70 nebo 90 cm a provrtat takovou hrubou stěnu je obtížné, ne-li v podmínkách kutila nemožné. Při tenčí stěně by stačilo na vnitřní stranu závitové tyče v domě dát opět podložku a matici a byla by závora upevněna.
Když jsou zdi hrubé, jednodušší je vyvrtat „slepou“ díru a závitovou tyč do ní upevnit takto. V domácnostech používaná sádra není vhodná na zabezpečovací systémy, s betonem je práce zdlouhavá. Ideálním způsobem je použít takzvanou chemickou kotvu.
Jedná se dvousložkové lepidlo, které je v pastovité formě uložené v kartuši, po smíchání obou složek dojde k vytvrzení směsi. V obalu jsou obě náplně uloženy odděleně, proto je možné skladovat chemickou kotvu dlouhou dobu. K smíchání dochází v aplikačním nástavci vnitřní spirálou. Ke kotvě jsou často dodávány dva nástavce nebo se dají dokoupit i zvlášť. Jestli potřebujete dotlačit lepidlo do hlubší díry, můžete prodloužit na nástavec tenkou hadičkou.
Když je závora se závitovou tyčí připravena, vyvrtejte do zdi díru. Nepříliš velkou a dlouhou podle délky závitové tyče. Délka 20 cm by se dala ze stěny vylomit, metrová je zbytečně dlouhá. Mezi 40 a 50 cm zcela stačí a na dva otvory vám postačí jedna kartuš chemické kotvy.
Vrtat začněte malým vrtákem, např. průměr 10 mm a délka 10 cm. Do takové vodicí díry se pusťte větším vrtákem a díru i prodlužte. Například průměr 12 mm a délka 50 cm. Nakonec zvětšete průměr díry vrtákem 16 mm. Téměř vždy se díra trochu „rozhodí“, takže její průměr bude o něco větší a tyč M16 půjde do otvoru volně vložit. Při výjimečně přesném vrtání do materiálu, který se nedrolí, byste museli díru provrtat ještě i vrtákem průměru 18 mm.
Před aplikací chemické kotvy musí být otvor čistý, bez prachu a kousků materiálu. Velké nečistoty vyškrabte pomocí dřevěné nebo kovové tyčky, případně si vyrobte improvizovaný kartáček. Díru také můžete od nečistot vyfoukat hadičkou, pozor na oči!
Do čistého montážního otvoru vložte aplikátor kotvy a pomocí aplikační pistole natlačte směs chemické kotvy a postupně vytahujte nástavec z otvoru. Potom vsuňte tyč do požadované hloubky a zafixujte ji. Tvrdnutí chemické kotvy trvá asi tři čtvrtě hodiny, na manipulaci máte asi deset minut. Pokud okamžitě po osazení tyče do první díry nefixujete i druhou, v aplikačním nástavci vám směs také ztvrdne a nástavec můžete zahodit. Než to však uděláte, chrání směsi v kartuši před vysušením. Čistý nástavec nasaďte až těsně před použitím.
Materiál chemické kotvy dokonale obalí závity i vnikne do trhlin uvnitř díry. Vytvoří se hutná hmota, která nedovolí svou pevností jakýkoliv pohyb závitové tyče a tím i celé závory. A váš dům bude bezpečně chráněn před každým nezvaným hostem.