Proč se beton musí polévat vodou

Nejen při výstavbě rodinného domu nebo garáže, ale i při jejich údržbě či při práci v zahradě je občas výhodné použít litý beton. Ať už stavíte nové schody, opěrnou zeď nebo osazujete bránu, výhody betonu jsou nesporné. Avšak kromě správného zpracování je důležité se o beton dobře postarat v prvních dnech jeho tvrdnutí. Víte jak a proč?Při rozsáhlejších pracích je výhodné si betonovou směs namíchat přímo na stavbě. Potřebujete k tomu kromě cementu, štěrku a vody i míchačku, nejčastěji elektrickou. Malé množství rozmícháte i hráběmi ve staré vaničce nebo kalfasu, nejčastěji ale o tyto nástroje přijdete, pokud je včas s vydatným množstvím vody neočistíte. Nejdůležitější je dát správný poměr štěrku a cementu a přiměřené množství vody. Málo vody znamená, že směs nebude dokonale promíchaná a nebude mít správnou pevnost, hodně vody znamená, že cement se ze směsi vyplaví a směs nebude mít správnou pevnost.

Pro příležitostné práce s betonem je výhodné koupit hotové suché betonové směsi. Prodávají se v pytlích 25 nebo 30 kilových a jsou relativně dobře manipulovatelné. Nemusíte se zabývat správným poměrem složek a velikostí štěrku, stačí v starém kbelíku nebo kalfasu rozmíchat s vodou a použít. Velmi výhodné při opravě schodů nebo osazování plotových sloupků. O přípravě betonu tak prakticky nemusíte nic vědět a úspěch je i tak zaručen.

Nalitím a uhlazením namíchaného betonu ale práce s ním nekončí. Nestačí jen počkat pár dní, dokud beton vyschne. Protože beton neschne, ale tvrdne chemickou reakcí. Nestačí vydržet, dokud se voda z betonu odpaří. Protože takové čekání by mohlo způsobit poškození naší nové betonové konstrukce.

Cement s vodou v betonu chemicky reaguje a vzniká „umělý kámen“. Při tom se uvolňuje teplo, jeho množství záleží na objemu i tloušťky betonové konstrukce. A právě toto teplo způsobuje praskliny v čerstvém betonu. Abyste tomu předešli, musíte beton chladit. Nejlépe polévat vodou. V letních měsících někteří stavbaři čerstvé betonové povrchy (po mírném zatvrdnutí povrchu) zakrývají, aby na ně nepálilo slunce, které beton ještě více přehřívá.

Správné kropení nového betonu vodou zabrání jeho popraskání a dovolí cementu reagovat při správné teplotě, což má vliv na dosažení správné pevnosti betonu.


Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..