Kde najdete své předky na internetu?

V závěrečné části našeho cyklu se podíváme na místa, kde můžete získat zajímavosti ve svém pátrání po rodokmenu. Rady, odkazy pro vaše pátrání najdete na www.genea.cz



Kam za historickými fotografiemi a pohledy

Toužíte se podívat, jak v minulých dobách vypadala vesnice či město, ze kterého váš rod pochází? Hodně starých fotografií najdete na www.fotohistorie.cz. Uvidíte, jak se v průběhu času různá místa k nepoznání změnila. Pokud zároveň máte zajímavé fotografie, na kterých už hlodá zub času a hrozí jejich zkáza, můžete je naskenovat, vložit na tento web a podělit se o ně s ostatními. Někomu tím určitě uděláte radost.
Na http://www.zanikleobce.cz/ zase odhalíte obce a objekty zaniklé po roce 1945. Jedná se samozřejmě hlavně o místa v Sudetech. Seznam sudetských obcí a další informace o nich se nachází na www.antikomplex.cz/mistopisny-slovnik/.

architektura

Prstem po mapě

Určitě budete chtít znát podrobnosti o krajině, kde vaši předkové žili. Chcete-li si virtuálně listovat starými mapami a nadšeně jásat: „Samozřejmě, ten domek s číslem 40 patřil mému pradědečkovi a ta zahrada okolo něho také“, je pro vás ideální volbou portál www.archivnimapy.cuzk.cz. Najdete tu ve velkém rozlišení naskenované podrobné mapové unikáty z různých historických období. Máte-li zájem ponořit se do historie poměrně nedávné, na www.kontaminace.cenia.cz si můžete prohlížet podrobné letecké snímkování České republiky z 50. let.

Hledám nositele stejného jména

Součástí rodopisného bádání je i snaha vypátrat původ a výskyt příjmení, které nosíte. Pokud vás zaujalo tohle téma, určitě zavítejte na stránky www.kdejsme.cz. Podrobná interaktivní mapa České republiky vám přesně ukáže, kolik jmenovců ve kterém okrese máte. Data vycházejí ze statistik Ministerstva vnitra.

Zapalte symbolickou svíčku na hrobě

Dát na hřbitov kytičku či věnec, zapálit svíčku a uctít tak památku svých předků nemusíme jenom na listopadový dušičkový svátek. Můžete si na ně vzpomenout mnohem častěji, třeba i pomocí webových stránek www.cemetry.cz, které tvoří evidenci hrobů u nás. Na symbolickém virtuálním hřbitově najdeme místo, kde náš předek leží. Pokud tam není a máme podrobné a ověřené informace o datu a místu jeho kremace, v sekci Přidej nový hrob, můžeme doplnit. Lze tu i vyhledávat podle příjmení. V koncích nemusíte být ani v případě, že někdo z blízkých zemřel ve válce a vy byste rádi znali místo jeho posledního odpočinku a nevíte, kde a jak ho najít. Na www.valecnehroby.army.cz vám pomohou. Najdete tu i odkaz jak hledat válečné hroby v zahraničí.

Ani emigranti nejsou ztracení

Víte-li, že někdo z vaší rodiny emigroval, zkuste www.krajane.net, který slouží k výměně informací o zahraničních Češích. Objevíte tu i zajímavou mapu s popisky, ukazující kam celosvětově a v jakých obdobích se Češi dostali.

Slovník vám poradí

Velmi často se při svém listování starými matrikami a jinými dokumenty setkáte s latinskými výrazy, které pro vás nemusí být snadné přeložit. Následující latinský slovník vám v tom jistě poradí: www.soapraha.cz/documents/praha/20111214085939-Latinsko-cesky_slovnik.pdf.
Oříškem se pro vás mohou stát i německé názvy českých obcí používané během Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939 – 1945. Když se ale proklikáte na web www.hartau.de/PBM/Protektorat.html, určitě si poradíte s každou německy znějící vesnicí.

old-house

Zakousněte se do písma

Pokud berete vážně studium starého písma, tedy německého švabachu, fraktury a psaného kurentu, vaším nepostradatelným učitelem se může stát interaktivní paleografická čítanka na adrese: http://uhv.upce.cz/cs/paleograficka-citanka. Nevíte si se čtením písma rady? Leccos o jeho tajemství najdete na stránce http://yo-lobo.eu/fraktura_a_kurent/

Policie měla přehled

Pokud se někdo z vašeho rodu v letech 1850 – 1918 usadil nebo alespoň na krátkou dobu zavítal do Prahy, zanechal zde svoji nesmazatelnou stopu. Nezapomeňte proto navštívit odkaz Národního archivu na www.nacr.cz/C-fondy/digi_policejni_prihlasky.aspx. Odhalíte zde on-line archiv pražských pobytových přihlášek. Na policii svůj pobyt musel nahlásit úplně každý.

A na závěr ještě pár dalších adres:

http://www.acr.army.cz/historie/seznam-prislusniku-ceskoslovenskeho-letectva-v-raf-1940-1945-494/
www.genomac.cz
www.cyndilist.com – genealogické odkazy z celého světa
www.ellisisland.org – databáze cestujících, kteří připluli do New Yorku
Samozřejmě existuje i spousta dalších genealogických odkazů, tento výčet si rozhodně nedělá nárok na to, že by byl úplný.


Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..