Zimní pneumatiky jsou u nás povinné

retezy Je mnoho majitelů aut, kteří v zimě své auto odstaví a začnou jezdit zase až s příchodem jara. Pokud ale patříte k těm, kteří jezdit chtějí nebo musí iv zimních měsících, nezapomeňte na povinnost mít na svém vozidle v období od 1. listopadu do 31. března na obou nápravách svého auta zimní pneumatiky. Tato povinnost však neplatí, jestliže na vozovce není souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo nehrozí její vytvoření.Pro členitost terénu naší země však nelze vyloučit, že u vás doma bude sice zima, ale slunečno a bez sněhu a po pár kilometrech vjedete do kopce se zledovatělé silnici. Pneumatiky určené pro letní provoz se v takovém prostředí chovají velmi nepředvídatelně a jejich směs, dobře fungující na asfaltu při teplotě přes 20 °C se stává najednou tvrdou a nepřilnavou.

Proto odborníci doporučují v zimních měsících, i když silnice nejsou pokryty sněhem, používat zimní pneumatiky a nechat je na autě i po uplynutí zákonem stanovené minimální doby, pokud teplota vzduchu a vozovky nepřevýší alespoň 7 ° C. V závislosti na povětrnostní situace tak můžete zimní pneumatiky na svém autě mít již od poloviny října do konce dubna, zvláště pokud se s autem pohybujete ve vyšších polohách nebo na severu země.

vzime

Zimní pneumatiky jsou výrobcem označeny na boku pláště symbolem sněhové vločky nebo písmenky „MS“ či „M + S“, které znamenají doslova „špína a sníh“. Jejich dezén je přizpůsoben tomu. aby se sníh z drážek odstředivou silou snadno dostával ven a přitom auto s takovými pneu dobře drželo stopu, mohlo se pohybovat do zledovatělého kopce i brzdit v nepříznivých podmínkách.

V závislosti na doporučení výrobce a předepsaného rozměru pneumatik (najdete je zapsané v technickém průkazu vašeho auta) si zvolte svou zimní pneumatiku. K dispozici je ve všech běžných rozměrech pneu a různých rychlostních indexech.
 

 


Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..