Kulturní akce na slovenský způsob

V mnoha městečkách, nebo vesnicích na Slovensku se každoročně pořádají kulturní akce jako známé vinobraní, zabíjačkové či hornické slavnosti, ale například i dny obce. V nejmenším městě na Slovensku, v Modrom Kameni, se vždy začátkem září konají známé Lovecké slavnosti, které jsem letos, tak jako téměř každý rok, navštívila.



Před pár lety lidé chodili ke hradu v Modrom Kameni během těchto slavností zdarma. Vždyť co je na tom, když se člověk chce jen projít v příjemném prostředí hradní zahrady, vyjít poutní cestou na kalvárii nebo se jen projít mezi stánky s loveckými potřebami, či chutným jídlem. Tak jak to však již na Slovensku bývá zvykem, ze všeho třeba vytěžit maximum. A tak se z kulturní události pro širokou veřejnost stala kulturní událost, za kterou je třeba zaplatit.

Stejně jako u nás, i v jiných státech Evropy jsou organizovány kulturní a folklorní události. V Německu, Rakousku, Itálii či Švýcarsku je to oblíbená zábava, kde pivo a víno ​​tečou potokem a kde se stoly prohýbají od všech dobrot. Samozřejmě, i těmto lidem jde o co největší zisk, vždyť přece z turismu se žije nejlépe, avšak jde tam zejména o prezentaci jejich vlastní kultury. Švýcaři s jejich malými vesničkami v Alpách lákají lidi na krásnou přírodu a dřevěné domky, které si mohou lidé prohlédnout i během organizovaných festivalů. A vstupné do vesnice? Žádné. Vždyť projít se může každý, říká se tomu svoboda pohybu, a pokud chce někdo něco sníst či vypít, samozřejmě si za to zaplatí.

Jiným případem jsou například akce, které si hned při vstupu vyžadují zaplacení poplatku, avšak v něm je zahrnuto tzv. konzumné, tedy alespoň jedno jídlo a k němu nějaké to nealko nebo ochutnávka alkoholických nápojů. Vždyť když jste už něco zaplatili, ať aspoň víte za co.

Související:  Jak naředit vodu do ostřikovačů

Ale jak to je na Slovensku? Hned při vstupu zaplatíte 2 eura na osobu a dostanete krásnou pásku na ruku, která je jediným důkazem, že jste zaplatili. Inu, s těmito páskami se do bločkové loterie asi nezapojíte. Můžete se však projít mezi stánky s jídlem, vyjít na kalvárii a navštívit muzeum s hračkami. Asi proto ty dvě eura, jelikož za návštěvu muzea se platí. Pokud ale i vy patříte mezi lidi, kteří jen chtějí nasávat loveckou atmosféru, ochutnat skvělý guláš a burčák a žádné loutky v muzeu vás nezajímají, tak dvě eura za vstup jsou popravdě úplně zbytečné, neboť za guláš a ostatní věci se platí zvlášť. Inu, na Slovensku si asi někdy musíte za dobrý guláš připlatit .


.

1 komentář: „Kulturní akce na slovenský způsob

  1. Google Chrome 29.0.1547.66 Windows 7 x64 Edition

    No neviem, tento rok som bol v bavorskom Konigsee, bola tam nejaká obecná oslava pri jazere a na všetkých možných vstupoch umiestnili zábrany a pýtali 4 eurá za nejaký pridrblý ohnostroj. Žiadne konzumné…

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..