Tablet seniorům na míru i sociální sítě ke sdílení zkušeností

technology Jaké koníčky mohou mít senioři v důchodu? Světe div se, i oni si mohou ochočit nejmodernější techniku. Tablet je v současnosti velice využívaným zařízením pro děti, dospívající i dospělé. Seniory ale dosud míjí. To by se ovšem mělo velice brzy změnit. Rodí se totiž výzkumný tým lidí v důchodovém věku, který se bude podílet na tvorbě úplně nového tabletu zohledňujícího potřeby starších uživatelů. Celý projekt je dílem dvou počítačových firem a velmi aktivně do něj vstupují seniorské kluby z programu SenSen – Senzační senioři Nadace Charty 77/Konta Bariéry.



Nejdůležitější je snadné a intuitivní ovládání

Zástupci osmdesáti seniorských klubů se sešli v Praze v květnu 2015. Na schůzce se začaly spřádat první plány, jak by měl celý projekt a hlavně jeho výsledek – kvalitní tablet s prostředím šitým na míru přímo pro seniory – vypadat.
Jaké jsou požadavky na tablety určené pro starší generaci? Co je pro seniory při ovládání počítačů a tabletů problémem? Jde především o to, že ovládání počítače je často příliš složité, senioři se v něm nevyznají, působí jim potíže. Díky mnoha nainstalovaným aplikacím se na ploše objevuje spousta ikon a senioři mnohdy ani pořádně netuší, co která z nich skrývá, natož aby aplikace uměli ovládat. Často také jde o aplikace, které senioři k životu vůbec nepotřebují a jenom jim v počítači překáží. Proto hlavním cílem výzkumného týmu, který tvoří asi 15 lidí, a to jak mužů, tak žen, je především vytvořit tablet s intuitivním prostředím. Jde o to uvést na trh zařízení, které by bylo k seniorům přátelské a rychle a snadno by mu porozuměli a nezatěžovalo je zbytečnými aplikacemi, které stejně nevyužijí.

Sdílení pomáhá starým i mladým

Spojení počítačů a sociálních sítí potom tvoří i další projekt nazvaný Sdílny generací. V tomto případě jde o propojení starých s mladými a společné sdílení zážitků. Senioři mohou učit mladé, sdělovat jim svoje zkušenosti, hledat si následovníky. Jak postupovat? Na facebookové stránce Sdílny mohou mladí uvést, o co mají zájem, co by si rádi vyzkoušeli, naučili se, získali zkušenosti. Podle Dagmar Kuncové, manažerky projektu SenSen je v ohnisku zájmu třeba vaření nebo ruční práce. Je vám třicet, ráda byste se naučila péct bábovku, jakou dělávala vaše babička, jenže ta vám už nemůže zkušenosti předat, protože už deset let odpočívá na hřbitově? Nevadí. Najděte stránku a zanechte na ní svůj vzkaz s přáním, co byste se chtěla naučit.

Související:  Rádi čtete? Zkuste se vydat do Národní knihovny

tablet

Spojíte se se zkušenými odborníky

Co se bude dít? Organizátoři projektu poskytnou kontakt na odborníky ze seniorských klubů. Může se proto velice snadno stát, že se brzy spojíte s nějakou šikovnou babičkou, která vám nejenom nadiktuje léty prověřený recept na bábovku, ale také vám názorně v praxi ukáže všechny kuchařské finty, aby výsledek byl prostě neodolatelný a dokonalý. Stejně tak se ale mohou chlapi chtít naučit třeba pokosit louku ruční kosou nebo zabít správně slepici. O co jde především? O to názorně předvést, že starší lidé nejsou zlí a nesnášenliví, ale mají v sobě spoustu života a hlavně jsou ochotni předávat mladým své léty těžce nabyté zkušenosti.
 


 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..