Naučme se fotografovat aneb čím začít, budu-li chtít rodinné nebo dovolenkové fotografie?

Fotografování patří bezpochyby mezi nádherný koníček, o který se konec konců může pokusit každý. I přes to, že z vás nebude profesionální fotograf, budete mít alespoň pár pěkných fotografií. Nezáleží teď na tom, zda budou z dovolené nebo města. Ať tak či tak, budou foceny vašimi rukami. Co by měl člověk splňovat, aby vůbec mohl začít fotografovat?



Pojďme se podívat na začátek fotografování

V první fázi je nutné pořídit si zrcadlovku. Pokud tedy stojíte o slušné snímky. Nemusíte se okamžitě vrhat do příliš drahého přístroje, protože si jistě vystačíte s něčím levnějším a obyčejnějším. Začít tedy lze například u Nikonu nebo Canonu. Jakmile si zrcadlovku pořídíte, přichází na řadu další věci, které dle našeho názoru patří mezi jedny z nejdůležitějších.

Jde o naučení se s daným fotoaparátem. Jasně, pár snímků můžete udělat na automatickém systému, ale pokud chcete jít více do hloubky, budete se muset seznámit s určitými pojmy. První podstatný pojem je nastavování ISO. ISO je citlivost a čím vyšší hodnotu na své zrcadlovce nastavíte, tím je čip produktu citlivější. V překladu je to jednoduché, čím vyšší hodnotové číslo, tím zvládne fotoaparát větší tmu. Nastavuje se většinou v rozmezí od 100 do 25600. Nemyslete si však, že ve tmě budete fotit na nejvyšší hodnotu, protože by fotografie měla šumy.

Clona a čas aneb co znamenají tyto pojmy?

Expoziční čas se volně dá přeložit jako rychlost závěrky. Jde o dobu, kdy je závěrka fotoaparátu otevřená. Tím pádem dovoluje světlu dopadat na samotný obrazový senzor. Bude-li expoziční čas krátký, zvládne vámi fotografovaný subjekt zmrazit. To znamená, že tekoucí vodu vyfotíte dokonale, včetně posledních kapiček. V opačném případě bude voda působit jako jeden proud neboli vodopád.

Související:  Zahrádkářské kolonie v dnešní době: Fenomén, který nemizí

Posledním pojmem je clona. Jde o regulování množství světla do objektivu fotoaparátu. Při koupi objektivu si musíte zjistit, jaké jsou minimální, a naopak maximální hodnoty. Pokud totiž budete fotografovat portréty, pak jistě budete chtít, aby vynikla převážně focená postava. V takovém případě nastavíte clonu na nejnižší možnou hranici, nejlépe F1.4 až F2.8. Pomocí této clony dokážete zaostřit postavu, ale rozostřit okolí. Při volbě clony F8 až F13 bude fotografie zaostřená celá.

Složité pojmy? Nic si z toho nedělejte!

Možná některým z vás přijdou tyto pojmy složité. V praxi teprve zjistíte, že různé články jsou oproti realitě med. Při reálném focení je nutné se zaměřit na všechny hodnoty, od clony, přes expoziční čas až po ISO. Někteří už by to nejraději zabalili teď, ale věřte nám, že v momentě, kdy se tyto pojmy včetně praxe naučíte, bude to pro vás hračka. Vše je pouze o zvyku.

Při dokonalém zaostření se můžete následně těšit z fotografií, které pořídíte například své partnerce či partnerovi na dovolené. Pořádáte-li rodinné oslavy, budete mít konečně skvělou památku, na kterou nezapomene nikdo. Rodinnou fotografii poté můžete použít jako vánoční přání. Ať už máte fotoaparát na cokoliv, vždy si s ním skvěle pohrajte, protože fotografie jsou nejlepší památkou, která vám může zůstat několik desítek let.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..