Odkud fotky na web?

Odkud fotky na web? Při sledování mnoha webů vás jistě napadlo, odkud berou jejich autoři a provozovatelé doplňující a ilustrační fotografie? A pokud sami píšete nějaký, byť hobby web, nebo jen svůj osobní blog, otázka „odkud vzít fotografie a nekrást je?“ je o to závažnější. Ať se nám to líbí nebo ne, jde o autorská práva a za druhé i o peníze.Určitě se stalo i vám, že jste si četli nějakou webstránku a viděli jste tam fotografii, o které jste byli přesvědčen, že jste ji už určitě viděli na jiné stránce. Na mnoha stránkách jste na konci viděli poznámku: „Fotografie: zdroj internet“. Mnoho autorů blogů vám řekne, že fotky našli na googlu.

Google není žádná databáze volně dostupných obrázků, které si může každý stáhnout do svého počítače pak použít k ilustraci svého textu na internetu. Je to vyhledávač, který najde a zobrazí fotografie, které někdo použil na své stránce. To ale neznamená, že pokud je možné je stáhnout, že je možné je i libovolně používat!

Legální zdroj fotografií

Právě pro potřeby velkých redakcí nebo autorů malých blogů existují tzv. fotobanky, plné fotografií. Fotografie různých žánrů, ale i velikostí, jsou tříděny do různých kategorií. Do fotobank přispívají profesionální i amatérští fotografové. A protože je fotografování jejich profesionální činností, a poskytování fotografií zas podnikatelskou činností fotobank, je jasné, že fotografie nejsou zadarmo. Alespoň ne všechny.

 Legální zdroj fotografií
Legální zdroj fotografií
Mnohé fotobanky mají část méněkvalitních (ale ne nekvalitních) fotografií nebo velmi rozšířených témat ve své nabídce zdarma, jako součást reklamní kampaně na své placené fotografie. Cena za jednu fotografii se může pohybovat v řádu jednoho až pěti dolarů. Vždy si však pozorně přečtěte licenci k fotce. Ne všechny fotky můžete použít na libovolné cíle. Někdy je zakázáno použít je na tištěné publikace, u jiných k výdělečným účelům.

U bezplatných fotografií se může vyžadovat písemné upozornění na použití fotky, jindy písemné povolení předem a někdy ji můžete použít bez omezení.

Z vlastní zkušenosti doporučuji bezplatné fotobanky http://www.sxc.hu/ a z placených http://www.fotolia.com/ nebo http://www.dreamstime.com/ na kterých se vyskytují i ​​bezplatné snímky.

Nekraďte cizí fotografie. Ani vám by se to nelíbilo. Používejte legálně fotobanky.


.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..