Při sledování mnoha webů vás jistě napadlo, odkud berou jejich autoři a provozovatelé doplňující a ilustrační fotografie? A pokud sami píšete nějaký, byť hobby web, nebo jen svůj osobní blog, otázka „odkud vzít fotografie a nekrást je?“ je o to závažnější. Ať se nám to líbí nebo ne, jde o autorská práva a za druhé i o peníze.
Určitě se stalo i vám, že jste si četli nějakou webstránku a viděli jste tam fotografii, o které jste byli přesvědčen, že jste ji už určitě viděli na jiné stránce. Na mnoha stránkách jste na konci viděli poznámku: „Fotografie: zdroj internet“. Mnoho autorů blogů vám řekne, že fotky našli na googlu.
Google není žádná databáze volně dostupných obrázků, které si může každý stáhnout do svého počítače pak použít k ilustraci svého textu na internetu. Je to vyhledávač, který najde a zobrazí fotografie, které někdo použil na své stránce. To ale neznamená, že pokud je možné je stáhnout, že je možné je i libovolně používat!
Legální zdroj fotografií
Právě pro potřeby velkých redakcí nebo autorů malých blogů existují tzv. fotobanky, plné fotografií. Fotografie různých žánrů, ale i velikostí, jsou tříděny do různých kategorií. Do fotobank přispívají profesionální i amatérští fotografové. A protože je fotografování jejich profesionální činností, a poskytování fotografií zas podnikatelskou činností fotobank, je jasné, že fotografie nejsou zadarmo. Alespoň ne všechny.
U bezplatných fotografií se může vyžadovat písemné upozornění na použití fotky, jindy písemné povolení předem a někdy ji můžete použít bez omezení.
Z vlastní zkušenosti doporučuji bezplatné fotobanky http://www.sxc.hu/ a z placených http://www.fotolia.com/ nebo http://www.dreamstime.com/ na kterých se vyskytují i bezplatné snímky.
Nekraďte cizí fotografie. Ani vám by se to nelíbilo. Používejte legálně fotobanky.
.