Zahradničení nepodceňujte, ať už se jedná o vlastní suroviny nebo hobby
Zahradničení se dnes věnuje velké procento obyvatel. Pokud bydlíte v panelovém bytě, nic vám nebrání v tom, pronajmout si malou zahrádku. Nemusí se jednat o obrovskou plochu, na které bude kromě plochy také chata. Takové pozemky bývají často velmi drahé a jejich návratnost je téměř nulová. Jestliže dáte přednost menším plochám čistě jen na pěstování, budete mít vlastní suroviny výrazně levnější než v obchodech.
Zahrádkáři jsou většinou na vesnicích
Každý den máte možnost vidět podobnou situaci v televizi. Zahradničení se věnují většinou obyvatelé vyššího věku, a to převážně na vesnicích. Rodinné domy s vlastním pozemkem jim tuto činnost dosti ulehčují. Stačí ráno vyjít ven a jsou u své zeleniny nebo ovoce. Mají tak každodenní přístup ke svým surovinám bez nutnosti někam dojíždět. Neznamená to ovšem, že si nemůžete pěstovat vlastní suroviny v případě, že žijete v panelovém bytě.
První možnost, která se vám nabízí je pronajmutí vlastního pozemku, jak jsme uvedli v předchozích odstavcích. Pokud nemáte možnost dojíždění a nejbližší pozemky jsou daleko, pak se nabízí možnost pěstovat zeleninu na balkóně nebo parapetu. Počítejte však s tím, že nebudete mít tolik možností, jako na samotné zahradě.
Pěstovat za okny nemůžete vše
Jestliže se rozhodnete pro pěstování za okny, nepočítejte s příliš velkým výběrem vlastní zeleniny. Do bytových podmínek se nejčastěji hodí malá rajčátka nebo papriky. Jde o druh zeleniny, který snadno vypěstujete i v domácích podmínkách. Pochopitelně existuje daleko více možností, ale práce potrvá s největší pravděpodobností déle.
Při odsouhlasení pronájmu pozemku je potřeba spočítat, zda se vám vyplatí či nikoli. Menší plochy jsou dnes k sehnání za velice slušné peníze a bude záležet na vás, jestli na nabídku kývnete nebo ji zamítnete. Je dobré si promyslet, co byste rádi pěstovali za zeleninu nebo ovoce. Dále si spočítejte, kolik vás bude stát měsíční pronájem a jakou finanční částku ušetříte za vlastní suroviny. Do nákladů kromě pronájmu plochy patří i pohonné hmoty. V okolí bydliště nejspíš neseženete vhodný pozemek. V konečném důsledku se můžete rozhodnout pro koupi vlastního pozemku.
Dobře si vypočítejte náklady a zisk
Zahradničení není činnost, kterou odhodíte ve chvíli, kdy se vám přestane dařit. Jestliže ji plánujete dělat poctivě a několik let, možná bude pro vás nejlepším řešením koupě malého pozemku pro zahradnické účely. Nemáte-li se zahradničením žádné zkušenosti, měli byste si je předem nastudovat, ať víte, do čeho jdete. Musíte myslet na fakt, že ne každý rok budete mít velkou úrodu a sklizeň.
Někteří obyvatelé jsou do zahradničení natolik zapálení, že do toho investují nemalé finanční částky. Nezáleží jim na tom, jestli se jim finance vrátí nebo na tom prodělají. Berou to jako hobby, stejně tak, jako když se jiní věnují například rybaření, bruslení nebo cyklistice.
Hobby lze udělat ze všeho
Na závěr bychom vám rádi sdělili pár vět. Ať už považujete zahradničení za hobby nebo vidinu vlastní zeleniny a ovoce, je podstatné, abyste tuto činnost prováděli s láskou a důkladně. V opačném případě nad činností můžete strávit několik měsíců a zcela bez výsledků. Věřte nám, že taková práce vás následně velmi rychle omrzí a z koníčku se může snadno stát nenávist.