Pokud bydlíte v novostavbě domu nebo bytu, asi vás netrápí častá otázka těch méně šťastných: Plastová nebo dřevěná okna? Ve starší zástavbě ale tento problém řešit musíte a proto jistě sháníte všechny relevantní informace. Třeba posoudit cenu za okna, cenu za jejich výměnu, životnost, potřebnou údržbu, kvalitu, vzhled. Je toho ještě mnohem více.
Zkusíme vám poradit.
Když jsem přišel k svému prvnímu panelákovému bytu, byl prosinec. Přes okna pěkně fučelo dovnitř. Zajímal jsem se, jak to s těmi okny vlastně je. Zjistil jsem, že podle tehdy platné ČSN normy je netěsnost oken povolena a to taková, aby se vzduch v místnosti ventilací přes netěsnosti vyměnil jednou za 3 hodiny. Zjistil jsem i to, že podle reálných měření je netěsnost vyšší a vzduch se vymění třikrát za hodinu. To je prakticky desetinásobně víc.
Abych svůj byt utěsnil a zabránil tak unikání energie, chtěl jsem vědět, kde je pes zakopán. Byl na dvou místech. Prvním bolavým místem panelákových oken byly okenní křídla. V rámci plnění pětiletých plánů se vyráběly z nevysušeného dřeva a později se zkřivila a v rámech netěsnila. Není se co divit, že při větru se záclony v bytech hýbaly a koberce u dveří zvedaly. Trochu pomohla samolepící pěnová nebo gumová izolační páska do rámů i na křídla, ale centimetrové fugy se jí těžko zaplňovali.
Druhým problémem byly mezery mezi rámem a panelem, které měly být vyplněny plstí. Píšu měli, protože kdo dal dole krycí dřevěné lišty, velmi se divil. S kamarádem jsme za jednu sobotu ty pásy vyházeli a mezery zaplnili PUR pěnou. Omezení nákladů na vytápění o 20% a uklidnění koberců a záclon bylo viditelné hned. Neodstranilo to jen problém s mytím oken, což znamenalo pro muže ty křivé okna opatrně, no silou otevřít, rozšroubovat a po důkladném umytí čtyřech skel jednoho okna opět zašroubovat a znovu co nejtěsněji zavřít tak, aby skla nepraskly …
Až jsme se jednoho dne rozhodli. Toto trpět nebudeme. Zvážili jsme, že dřevěná okna, pokud jsou kvalitně provedena, mohou být podle reklamy kvalitnější, ale vyžadují jednou za pár let kompletně odstranit nátěr a znovu je ošetřit a nalakovat. Mám známého, co si zvolil dokonce „ekologickou“ barvu a kolem dvou oken takto šaskuje každý rok na jaře. Takže u nás zvítězili plastová okna.
Okna dřevěná nebo plastová?
Kromě použitého profilu a izolační schopnosti dvojskla je důležité vybrat i dobrou firmu pro jejich výměnu. Ta totiž rozhoduje, jak kvalitně bude práce provedena a kolik nepořádku po nich zůstane. Dobrá firma realizuje výměnu dvoufázově. Jeden den vybere stará okna a za vás je i zlikviduje. Osadí rámy nových oken a utěsní spáry kvalitní PUR pěnou odolnou vůči plísni. A až po jejím vyzrání (PUR pěna neschne, ale chemicky reaguje a tvrdne) druhý den udělají vysprávku omítky.
Doporučuji přikrýt nábytek tenkou krycí fólií na malování, proti prachu. Ušetříte hospodyňce kupu práce s úklidem. No a první mytí nových oken bude hračkou. Snadné a jednoduché otevírání, žádné šroubování, jen jednoduché umytí dvou povrchů skla jednoho křídla. Netřeba si na to brát ani dovolenou, ani připravovat žádné nářadí.
Jen nezapomeňte větrat! Plastová okna jsou skutečně těsná, ne jako ty popisovaná socialistická dřevěná. A větrání je prevence před plísněmi, které se mohou vytvářet na stěnách. Nejen při vaření se vylučuje do vzduchu vlhkost, ale i z lidí. Potíme se a dýcháme.