Pomůže ventilátor?

 větrák Ve vedrech posledních dnů, uzavření v kancelářských místnostech nebo v bytech bez klimatizace, hledáme jakékoliv řešení, aby bylo toto naše prostředí jako tak snesitelné. Opravdu ale je možné pomocí ventilátoru snížit teplotu?



Ukážeme si malý příklad. Představte si dvě naprosto stejné místnosti v jedné budově, vybavené stejným nábytkem, stejnými spotřebiči, v každé je teploměr a v každé sedí jedno z dvojčat. V levé místnosti je navíc ventilátor, v pravé není.

Určitě budete všichni se mnou souhlasit, že dívka (proč ne?) v místnosti vybavené ventilátorem se bude cítit lépe, příjemněji a i práce jí půjde lépe od ruky. Její sestra ve vedlejší místnosti, v které chybí ventilátor, se bude cítit o dost hůře, určitě se bude potit a její pracovní výkon půjde dolů vodou.

A co nám ukazují teploměry? V obou místnostech ukazují navlas stejnou teplotu!
Zapnutý ventilátor teplotu vzduchu v místnosti nezmění, pouze vzduch dá do pohybu. Proudící vzduch z povrchu těla člověka strhává vodní páry, tvořící se z potu člověka, takzvanou mezní vrstvu těsně nad pokožkou, a tím vzniká dojem chladnějšího prostředí.

větrák

Co to pro nás znamená? Pokud se nezdržuje v místnosti, je úplně zbytečné, když je ventilátor zapnutý. Nemá to žádný účinek. Vyplatí se ho tedy zapínat pouze během vašeho pobytu v místnosti. Kromě toho, že ventilátor spotřebovává elektrický proud, tak i jeho motor tvoří nějaké množství ztrátového tepla, dané jeho účinností. Stejně jako lednička a také počítač či notebook, na kterém právě čtete tento blog.

Elektrické spotřebiče, pokud je zrovna nepoužíváte, vypněte. Bude vám méně horko. Nyní v létě, ale i později, při placení účtu za spotřebu elektrické energie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..