Větrat v horku?

větrák Vždyť to znáte. Venku pálí slunce, horko jak v peci je za oknem i u vás v místnosti. Otevřít okno a vyvětrat?
Je to běžný zvyk všude u nás. Pootevíraná okna a pouštíme dovnitř čerstvý vzduch. Čerstvý a teplý. Možná ani ne tak čerstvý, ale určitě teplý. Vlastně horký.




V posledních letech ve velkém rozsahu u nás zejména v panelákových domech byly měněny stará a netěsná dřevěná okna za nová plastová s izolačním dvojsklem nebo dokonce trojsklem. Mnohé komunity bytových domů v rámci snižování ceny výměny oken objednali okna nejen s omezeným otevíráním / vyklápěním, levným kováním, ale často i bez žaluzií. Vždyť občané uvnitř za okny nic špatného nedělají, případně že používají i tak ještě staré záclony-lapače prachu. Zapomněli však, že se netřeba skrývat před zvědavými sousedy, ale v létě hlavně před pálícím sluncem … žaluzie

Je chybou větrat, když teplota vzduchu venku je vyšší, než jeho teplota v bytě. Pouštíme tím do bytu ne čerstvý vzduch, ale teplý vzduch a zahříváme tak v bytě všechny předměty a pak trpíme horkem.

Jak větrat v létě?

Již několik let u nás doma praktikujeme způsob, že okna otevíráme buď brzy ráno, když je slunce ještě nízko a teplota vzduchu nestačila vystoupat do výšin nebo až tehdy, když slunce zajde za kopec a teplota venku klesne pod teplotu v místnosti (máme digitální teploměr, který měří teplotu v bytě a senzorem na kablíku i za oknem ve stínu) a zavíráme je až ráno. Samozřejmě, že přes den máme žaluzie na oknech zataženy, abychom co nejvíce omezili vstup slunce do bytu a zabránily tak přehřívání vzduchu vlivem jeho silných paprsků.

Když tento postup popisuji někomu, kdo si stěžuje na horko v jeho bytě nebo kanceláři, tváří se překvapeně. Přitom jsem přesvědčen, že spousta lidí cestuje o dovolené k moři, na jih, do teplých krajin a musí vidět, jak jsou tam stavěny domy, jak mají žaluzie nebo rolety na oknech otočených k jihu …

Ventilátor v místnosti

Proudící vzduch nás dokáže osvěžit i v horku. To je známá věc. Avšak lépe než průvan horkého vzduchu z venku, často teplejší i o sedm až deset stupňů, jak vzduch v místnosti, je lepší rozproudit vzduch ventilátorem. Efekt je založen na tom, že proudících vzduch odfoukne tzv. mezní vrstvu na naší pokožce a s ní i vlhkost z potu a máme pocit ochlazení. fan

V podstatě můžeme použít dva způsoby. Jedním je stropní ventilátor s lustrem. Montuje se místo lustru a jsou na něm přepínače, kterými volíme svícení, ventilátor nebo svícení a ventilátor současně. Vypínačem na stěně pokoje pouštíme elektřinu do zařízení. Pokud je tedy lustroventilátor přepnut na „ventilátor“, vypínačem ho spouštíme a vypínáme.

Druhou alternativou jsou stojanové ventilátory, někdy kombinované s topidly (vhodné na zimu). Často umožňují svým pohybem do stran rozptýlení vzduchu na větší prostor a tak jako stropní ventilátory, mají nastavení rychlosti.

Při použití ventilátoru si dejte pozor, abyste to s jeho rychlostí nepřehnali a nemuseli uklízet rozfoukané papíry nebo drobné předměty a také, abyste nedostali průvan do ucha.

Ventilátory jsou spotřebiče elektrické energie, tak aby vás nepřekvapily účty za elektřinu. Použití žaluzií na oknech a větrání jen tehdy, když je venku vzduch chladnější, než v místnosti, můžete snížit potřebu použití ventilátoru a tak snížit spotřebu elektřiny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..