Co pít v horku?

No přece studené nealko! – Zvolali by určitě mnozí horkem zmáhání. Studené vás ochladí a osvěží.

Opravdu?A tak lidé do sebe lijí na litry studené coly, pivo, případně házejí kopečky a kopečky zmrzliny či nanuky.

A jak to funguje?

Tělesná teplota člověka (zdravého) je asi 36 ° C. Povrch těla každého člověka je ochlazován okolním vzduchem a proto se do zimy oblékáme. Ale pokud jsou venku teploty nad 30 ° C a ještě svítí slunce a pálí nám na kůži, tak naše tělo se nestačí přiměřeně ochlazovat a začínáme mít pocit horka. Možná nám ani tak nevadí teplota okolního vzduchu, jak to pálící ​​slunce. Pomůže nám schovat se do stínu. Nebo se ovlažit vodou, opláchnout se. Buď ve sprše nebo vykoupat se.

Člověk patří k těm tvorům na Zemi, které sami umí teplotu svého těla regulovat. Tedy ne jako chladnička, která dokáže teplotu snižovat nebo zase zvyšovat jako ohřívač, spíše dokážeme fungovat jako termostat, tedy že umíme udržet (v rámci svých možností) teplotu vždy kolem 36 ° C. Tedy v zimě „přitápět“ a v teple „zchladíme“.

Tak když se v letním horku napijeme studeného nápoje, ochladíme naše tělo. Ale pouze na chvíli. Ten náš „termostat“ způsobí, že tělo začne na místě se sníženou teplotou „topit“, protože chce vyrovnat ztrátu tepla. A výsledkem je po krátkém čase, že je nám opět teplo. A možná ještě víc, než před malou chvílí. Toto ale velmi vyhovuje prodejcem zmrzliny a také všem bufetářům.

Ale pokud byste se napili vlažného čaje, o teplotě mírně vyšší, než je teplota vašeho těla, tak tělo zareaguje sníženou produkcí tepla, aby žaludek a jeho okolí ochladilo. Zní to asi dost zvláštní, ale je to tak.

Určitě jste už někdy slyšeli nebo četli radu, že se máte napít se v horku vlažného čaje a vězte, že tyto rady mají racionální základ. Vyzkoušejte a určitě neprohloupíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka