Chaty se letos stávají obrovským koníčkem

Češi jsou chalupářský národ. Většina Čechů má v dnešní době nějakou chaloupku nebo alespoň malý pozemek, kde může ve volných chvílích uprchnout z ruchu velkoměsta. Není to však hit pouze letošního roku. Počátky chalupaření mohou sahat až do doby Karla IV. Také si můžete vybavit staré české filmy, kde tradičně lidé jezdili na chalupu po práci v pátek odpoledne. Kdy tedy chalupaření vzniklo?Něco málo z historie

Již na začátku jsme zmínili, že chalupaření sahá do doby Karla IV. Jak je to myšleno? Karel IV. Si nechal postavit hrad Karlštejn, kam jezdil odpočívat. Byl to takový jeho druhý domov, jako pro dnešní lidi chaloupka. To si můžete pamatovat také z filmu Noc na Karlštejně. Své druhé domovy měla převážně šlechta. Později se však tento trend začal více a více rozjíždět. Ve městech se začalo zhoršovat podnebí, a proto lidé více vyhledávali přírodu. V té době však chalupu neměl každý. Týkalo se to hlavně bohatších a vysoce postavených lidí. Ti, kteří si to nemohli dovolit, jezdívali na chalupu nebo na statek ke známým. S tím také souvisí trend pronajímání chat, který tehdy teprve začínal.

Kdy došlo k největšímu rozmachu?

Nejvíce se chalupaření rozmohlo v době mezi válkami. Začaly také vznikat trampské osady, ze kterých vychází to pravé chataření, jaké ho známe v dnešní době. První osada byla založena roku 1919 v blízkosti vltavského údolí. Je to tedy už přes 100 let, kdy se tento trend rozmohl.

Doba plná zájezdů

Dnes, ačkoliv je v nabídce nespočetné množství výletů a zájezdů, lidé nejraději jezdí na chaty a chalupy. V dnešní době se už však nejedná o čistý odpočinek. Spousta lidí na chalupě bydlí přes léto, a pokud má wi-fi připojení, tak dokonce pracují přímo takzvaně z lesa.

Jaké jsou druhy chalupaření?

Vaše chata nebo chalupa se může vyskytovat například v horách. Tam máte jistotu, že budete v čisté přírodě. Nachází se tam spousta hlubokých lesů a čistých potůčků. Nevýhodou těchto míst je špatná dostupnost například v zimě. Taktéž zde může blbnout signál. To však může být obrovský výhoda, pokud si opravdu chcete odpočinout od ruchu všedního dne.

Dalším druhem je chata u jezera nebo řeky. Těchto míst se nejvíce využívá v zimě. V horkých letních dnech se snadno zchladíte ve vodě. Užívat si můžete dlouhé procházky či cyklistiku mezi jezery nebo poli. Pokud je toto místo dál od města, dočkáte se tady také čerstvého vzduchu a odpočinete se od města.

Výhody vlastní chaty

Máte dost každodenního stresu v práci? Odjeďte na chalupu. Tam nejen, že budete sami a nikdo vás nebude rušit, ale také nabijete potřebou energii z přírody a slunce. Další výhoda vlastního pozemku je ta, že si tam můžete zasadit vlastní ovoce, zeleninu a bylinky. Vše tak budete mít v bio kvalitě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..