Šetření nákladů na vytápění v paneláku

Šetření nákladů na topení v paneláku Topná sezóna začala, teplo proudí potrubím do paneláku a do všech bytů, včetně vašeho. Ale opravdu do všech? Netopí náhodou i sousedům? Přes vaše měřiče tepla?Platba za teplo je v bytových domech realizována formou měsíčních záloh a ročním zúčtováním s přeplatkem/nedoplatkem. Přičemž cena za teplo je tvořena 30 nebo 40 procenty (dle zákona a smlouvy mezi majiteli bytů) tzv. fixní částkou a zbytek podle údajů z měřičů radiátorů. V rámci bytovky je tak řešena „spotřeba“ tepla v rozvodech v rámci domu nebo v stupačkách a přívodech do radiátorů. V praxi to vypadá tak, že se spočítá spotřeba tepla všech měřičů v bytech a odečte od měřiče tepla na přívodu do bytovky a tento rozdíl se rozpočítá na jednotlivé byty. Mělo by to být v poměru podle spotřebovaného tepla v bytech. Tedy kdo má rád velmi teplo, hodně topí nebo i hodně větrá, tak zaplatí i větší podíl „společného tepla“.

Zkusili jste se někdy v zimě podívat z chodníku na panelák, kolik větracích oken je stále otevřených? Kolik bytů trvale větrá? Že by tam bydleli takoví otužilí lidé? A mají zavřeny ventily na radiátorech? Staré ventily zavřou úplně přívod teplé vody do topení, ale termostatické ventily jsou nastaveny tak, že i úplně zavřené propouštějí tolik média, aby teplota v místnosti byla minimálně 7 °C, aby nedošlo k poškození přívodu a radiátorů jejich zamrznutím. Pokud v takových bytech nejsou měřiče spotřeby tepla na radiátorech, sousedé mohou mít radost, když doplácejí na takové ignorantské otužilci…

Šetření nákladů na topení v paneláku Doplácet na sousedy můžete i tehdy, když měřiče máte. Nejlépe při doručení vyúčtování za teplo se postěžujte sousedům, kolik zase máte doplácet a že byste měli nějak ušetřit, jen jak? A mnozí se vám pochlubí, že oni už šetří, neboť v ložnici či dětském pokoji netopí, případně že netopí v kuchyni vůbec. A jsme doma!

Pokud máte takového souseda pod sebou i nad sebou, případně pod vámi je byt, jehož majitelé jsou již léta v Anglii a radiátory všechny poctivě zavřeli, topíte i je. Hlavně sousedé nad vámi a vedle vás mohou zneužívat vaši touhu po příjemném pohodlí, aby ušetřili na váš úkor nemalé peníze. A co se s tím dá dělat?

Klín se klínem vybíjí.


Pokud topíte ve všech pokojích, přes zeď a podlahu odebírají teplo sousedé a mohou mít tendenci vypínat radiátory. Tím se vaše stěny ochlazují, radiátory musí sálat více tepla. Zastavte to.

Měli jsme „štěstí“ na tři takové šetřivé sousedy. Tak jsme začali aplikovat následující postup:

– Ráno jsme vstali a zavřeli radiátory v dětském pokoji a ložnici a otevřeli ho v kuchyni a současně otevřely dveře z kuchyně do obýváku, kde byl radiátor trvale otevřený na 21 °C, aby se dostal teplý vzduch i do kuchyně.
– Po snídani jsme vypnuli radiátor v kuchyni a zavřeli dveře do obývacího pokoje.
– První, kdo přišel domů odpoledne otevřel radiátor v kuchyni, ložnici a dětském pokoji.
– Když se šlo spát, zavřel se radiátor v kuchyni a dveře do obývacího pokoje.

V ložnici a dětském pokoji se topilo jen večer a v noci. V kuchyni se topilo půl hodinku ráno a pak večer po návratu domů. Trvale byl otevřen radiátor v obýváku, kde se zavíraly dveře na noc a den, čímž se z obýváku stal akumulátor teplého vzduchu, který umožnil ráno rychle ohřát kuchyni, abychom nemuseli pro přílišnou spořivost snídat v zimě a stejně rychle odpoledne zahřál kuchyň či dětský pokoj, kde se studenti učili.

Po zahájení aplikování tohoto postupu se staly dvě věci. Téměř okamžitě jsme začali ráno poslouchat zvuky otvírání radiátorů v bytech kolem nás. Přes den v dětském pokoji a kuchyni byla úplná zima, což donutilo sousedy si zatopit u sebe, pokud nechtěli mrznout nebo si dávat ještě jeden svetr. Na večer také radiátory zavíraly, ale ráno je otevírali.
No a na vyúčtování jsme měli spotřebu tepla v jednotkách o 20% nižší, než minulý rok. Pokud k tomu přičteme úspory po výměnách oken na všech místnostech, dokázali jsme celkově ušetřit v průběhu tří let 50% tepla v jednotkách snímačů na radiátorech. Přičemž těch 20% nás stálo jen trochu pravidelnosti v dodržování pravidel vytápění bez snížení tepelného komfortu v našem bytě. Kolik museli připlácet sousedé jsem se jich neptal, v podstatě je mi to jedno 🙂

Nejsnáze vydělané peníze jsou ty, které nemusíte utratit 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře: „Šetření nákladů na vytápění v paneláku

  1. Google Chrome 49.0.2623.112 Windows 10 x64 Edition

    Mně to nedá: Autor článku v podstatě dělá to samé, co předtím sousedé, na které si stěžuje, tedy – stal se sám jejich „šetřivým“ sousedem:-).

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..