Skutečně třeba šetřit vodu?

Skutečně třeba šetřit vodu? Každý, kdo platí faktury za vodu z veřejného vodovodu, se nyní jistě zeptá, nač ta zbytečná otázka? Vždyť se stačí podívat na účet za vodu (a stočné) a každému je jasné, že odpověď je jednoznačná: Ano, šetřit vodou se vyplatí. Když se ale na celou problematiku spotřeby vody z veřejného vodovodu podíváme podruhé podrobněji, nemusí být všechno tak jasné, jak na první pohled.



Kdyby vodárny byly obecním podnikem služeb a lidé by platili jen nákladovou cenu za vodu, bylo by správné šetřit ní. Vodárny jsou ale soukromou firmou a v ceně vody platíme nejen skutečné náklady na vodu, její úpravu a dopravu do domácnosti, ale i provoz firmy, od sekretářky ředitele a kávičku, přes telefony a služební auto ředitele včetně platu ředitele, náměstků, údržbářů, účetních, topení kanceláří a samozřejmě „přiměřený zisk“ pro majitele firmy.

Skutečně třeba šetřit vodu? Při konstantním odběru vody tvoří režijní náklady i zisk určité procento z ceny vody, o kterou je voda zdražená, aby „pánové vyžili“. No a teď přijde pár jedinců, kteří ve svém sobectví se rozhodnou šetřit na vodě. Její spotřeba klesne, nižší jsou faktury za vodu a nižší jsou i režie a zisk. No ale jak by k tomu přišli ředitel a sekretářka, jak by k tomu přišel majitel, který „investoval“ do vodáren, aby měli málo peněz? Vždyť oni se tak snaží, abychom měli vše co potřebujeme a my, nevděční, jsme se rozhodli vodu šetřit a nespotřebovávat ji! A tak zvýší procento režie i zisku tak, aby jejich suma zůstala stejná a možná i vyšší, než před „úpravou cen“, pro jistotu 😉

A tak snaživí a spořivý obyvatelé domů a bytů sice ušetřili vodu, spotřebovali méně kubíků, ale příští rok budou platit za vodu stejně, ačkoli jí budou spotřebovávat méně. Spotřeba klesla, ale jednotková cena za litr stoupla, účty zůstaly stejné. Jen odteď vždy budou muset šetřit, protože se nedoplatí.

Související:  Zútulněte si koupelnu barevnými tapetami

Jak z toho ven?

Šetřit se vyplatí jen tehdy, když šetří jednotlivec tak, že v jeho měřítku klesne spotřeba, ale v globálním hledisku je to zanedbatelné množství, aby si „vrchnost“ nevšimla, že klesla spotřeba a tím i „přiměřený zisk“. Nebo když množství ušetřené doma nahradí zvýšená spotřeba někde jinde 😉 Zkrátka aby celková spotřeba vody neklesla.

Co tak úřady? Tam se běžný člověk asi moc nevyskytuje, vyhýbá se jim. Nemocnice? Nejvíce času tráví běžný člověk v zaměstnání. A když vidí, na jaké, ehm, věci se vyhazují prachy, tak nějaké drobné navíc za vodu firmu jistě nepoloží, když si bude ruce mýt o něco déle, než obvykle 🙂

1 komentář: „Skutečně třeba šetřit vodu?

  1. Google Chrome 26.0.1410.65 Mac OS X  10.7.5

    Šetriť vodou sa oplatí najmä z hľadiska ekologického, treba si uvedomiť, koľko ľudí nemá čo piť a aká je voda v určitých oblastiach sveta vzácna.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..