Šroubováků je velké množství, stejně jako šroubů, resp. jako je různých tvarů jejich hlav. A na každý typ hlavy a její velikost byste měli použít ten správný šroubovák. Někdo možná vystačí se dvěma základními typy, ale pak ty šrouby i tak vypadají. Poškozené jsou nejen jejich hlavy, ale i materiál kolem šroubů. Jaké šroubováky tedy existují a který si správně vybrat?
Plochý a phillips šroubovák
Prvním základním typem je plochý šroubovák do ploché drážky v hlavě šroubu. Druhým základním typem je křížový šroubovák, v hlavě jsou dvě ploché drážky kolmo na sebe a se špičatým zapuštěním uprostřed hlavy, někdy označované také jako phillips. Důležité je, abyste použili správnou velikost. Hrot šroubováku by měl přesně zapadnout do drážky, neměl by v ní „štěrchat“. Pokud je špic velký nebo malý, hrozí poškození hlavy šroubu a tím její znehodnocení a často i nemožnost později šroub dotáhnout nebo povolit. Nemluvě o tom, jak takové zničené šrouby vypadá, pokud je na nějakém viditelném místě, například na nábytku.
Neméně důležitá je i velikost ručky a její tvar, který by měl dobře padnout do ruky a neklouže při větším záběru. Vyhněte se různým transparentním tenkým ručkám, pokud nemáte sadu šroubováků jen k nahlížení v dílně, ale chcete je používat. Velmi snadno praskají. Také si dejte pozor, abyste v zápalu práce nepoužívali šroubováky jako dláto nebo páčidlo a netloukli do nich kladivem. Nejsou na to stavěné a snadno by mohl ocelový dřík projít plastovou rukojetí.
V rámci úspory nákladů při výrobě se používá na dřík šroubováků méně kvalitní materiál a jen hroty jsou vyrobeny z kvalitní oceli, která se neohýbá ani nepraská. Hroty jsou černé barvy a jsou na dříky přivařeny nebo nalisovány. Pozor, protože můžete zejména v levných „číňácích“ koupit levné sady šroubováků, které mají „odolné“ hroty vytvořené černou barvou…
Torx
Méně časté v domácích dílnách, o to více rozšířené zejména v elektronických zařízeních a mechanických hračkách, jsou tzv. torx šrouby. Tvar drážky jejich hlavy umožňuje zejména ve velkovýrobě jednoduchou a rychlou montáž bez poškození hlavy šroubu nebo montovaného zařízení. Nejvýhodnější je koupit si na opravy těchto zařízení celou sadu šroubováků s výměnnými hroty – bity – různých velikostí. Tyto bity můžeme pak použít nejen při práci s ručním šroubovákem, ale i v akumulátorové vrtačce či utahovačce šroubů.
Je toho nějak moc, stačil by jeden – dva základní druhy a všichni by byli spokojeni. Takto jen musíme kupovat nové a nové zařízení.
Součástí mojí ročníkové práce na střední škole byl panel se vzorky hlav šroubů, každý v několika velikostech. Když jsem vyučující ukázal panel, kde bylo 43, slovy čtyřicettři, druhů hlav šroubů (ne vrutů, jen šroubů), nechtěla věřit. Bylo mezi nimi i několik vzorů hornických nebo elektrikářských bezpečnostních šroubů, uvolněných jen speciálními bezpečnostními klíči. Co je proti tomu pár druhů šroubováků 😉