Nač je dobrý antivirus?

Pokud nemáte počítač, tak ničemu. Pokud ho máte, tak na ochranu. Ne vaši, ne domu, ne auta, ale na ochranu počítače. Ale ne před krádeží. Antivirus slouží k ochraně vašeho počítače před, odborně řečeno, infiltrací.Pojmem infiltrace je označováno v počítačové terminologii proniknutí škodlivého kódu do programového vybavení počítače. Nejčastěji se označuje laicky jako „virus“, ačkoli počítačový virus není jediným způsobem nakažení počítače, respektive jeho operačního systému a programů.

Počítačový virus, červ

Virus a červ jsou malé programy, které se dostanou do počítače a vykonávají nějakou činnost. Mohou něco vymazat, mohou poškodit programy, mohou sbírat informace o vaší činnosti na počítači, mohou posílat mailem své kopie na adresy z vašeho seznamu mailů nebo mohou umožnit útočníkům přes internet ovládat váš počítač. Kde jsou ty časy, kdy virů bylo pár stovek a o každém jsme věděli přesně co dělá. Dnes je virů několik desítek tisíc a každou chvíli se objevují nové.

Většina virů vyžaduje, aby uživatel počítače je spustil, například kliknutím na soubor v poště či internetové stránce, nebo využívají automatické spouštění ve špatně nastaveném systému. Abych byl přesnější, v systému Microsoft Windows. Ten je ve všech verzích naprogramován a nastaven tak, aby laickým uživatelům usnadnil a zpříjemnil práci na počítači a právě proto se na něm virem a jiné počítačové havěti tak dobře daří.

Právě proto potřebují nezkušení uživatelé na svém počítači s operačním systémem Windows antivirový program. Ten kontroluje všechny soubory při čtení z disku nebo při jejich zapisování a porovnává jejich obsah se vzorky známých virů ve své databázi a v případě zjištění škodlivého programu přeruší jeho provádění. Podle nastavení může kontrolovat i příchozí a odchozí poštu a přiložené soubory a upozornit vás na přítomnost viru.

Vzhledem k tomu, že denně vznikají nové a nové viry, antivirové programy se mohou v nastaveném intervalu přes internet připojovat k aktualizačním serverům a automaticky si stahovat nové vzorky virů do své databáze a případně i novější verzi sebe sama.

I antivirus je program a pro svůj chod potřebuje část výkonu počítače. Jelikož běží neustále tzv. na pozadí a kontroluje téměř každý spouštěný program, o něco zpomaluje váš počítač.

Kolik stojí antivirus?

Jak to už bývá ve světě počítačů, antivirové programy se prodávají i jsou dostupné zdarma. V tomto článku uvažuji o domácím počítači nebo notebooku, ne o podnikových serverech a sítích, takže tuto oblast zcela obejdu. Některé firmy vám umožní si jejich program stáhnout a bezplatně zkušebně používat 30 dní a pak ho musíte buď zaplatit nebo odinstalovat, jiné firmy vám dovolí jejich program po registraci bezplatně používat celý rok. Pokud neovládáte cizí jazyk, mám pro vás dobrou zprávu. Minimálně jeden slovenský a dva čeští výrobci jsou vám k dispozici.

Při zkoušení antivirů buďte opatrní. Nemějte instalovány dva programy najednou. Mohlo by se vám stát, že jeden začne kontrolovat druhý a druhý první a už nezůstane dostatek výkonu pro vás a vaše programy. Nebo jeden označí vzorek druhého programu za virus a bude jej chtít smazat.

Tolik na úvod. Problematika počítačových virů je náročnější proto vás, pokud vás to zaujalo, doporučím na specializované stránky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..