Upravte si zahradní konev na zalévání
Než přijde čas vyrazit do zahrady a začít se věnovat pěstování zeleniny a ovoce, využijte volný čas a upravte si konev na zalévání tak, abyste ji bez problémů unesli, aby se vám snadno do ní napouštěla voda bez rozstřikování po okolí a aby vám během nesení plné konve ke stromkům nebo květinám voda z ní necákala na boty.
Konve se prodávají z různých materiálů, ale nejoblíbenější jsou zřejmě plastové. Prázdné jsou lehké na přenášení, jsou odolné, nerezaví a nestudí na ruce. Navíc jsou dostupné v různých objemech. Ženy upřednostňují menší, o obsahu pěti nebo osmi litrů, silnější muži zase neradi hodně nachodí po zahradě, tak si vybírají desetilitrové nebo čtrnáctilitrové kupy na zalévání. Tyto plastové typy ale mají jednu společnou záludnost.
A to relativně malý napouštěcí otvor na vrchu. Pokud pouštíte vodu do kupy z nadzemní nádrže, ve které zhromažďujete dešťovou vodu nebo ohříváte na slunci vodu ze studny a výška mezi ventilem a konví je více, než 10 centimetrů, zřejmě i vám se ne vždy podaří trefit vodu do otvoru a tedy část vody se při napouštění rozstřikuje po okolí. Kromě toho, že pak chodíte po mokrém, přicházíte zbytečně i o vodu. A při nošení plné kupy po zahradě určitě i vám občas vyšplíchla z konve voda na nohavici nebo botu.
Řešení je jednoduché. Nejprve si kupte o trochu větší plastovou kupu, než běžně používáte. Pak na její vrchu lámacím nožíkem vyřízněte větší otvor na napouštění vody. Ale tak, abyste jeho okraje vedli dostatečně daleko od boků kupy, jinak by to znamenalo oslabení jejího vrchu a tím i pevnosti celé kupy. Do upravené kupy ale napouštějte méně vody, tedy do 14 litrové stále deset litrů, jak jste měli ve zvyku nedávno. Větší otvor na vrchu vám umožní snadněji konev napustit a nižší hladina v konvi zase zabrání vyšplíchávání vody přes větší otvor.