Vyplatí se kupovat levné žárovky z hypermarketů?
Bez žárovek se dnes neobejdeme. Pokud nemáme vypnutou elektřinu nebo nesvítíme petrolejkou, nedejbože svíčkou, žárovky různých druhů a provedení se stávají běžným spotřebním materiálem v domácnosti, ať už bydlíme v bytě nebo rodinném domě. A zboží do domácností se dnes kromě specializovaných obchodů s elektrospotřebiči, prodává i v hypermarketech, které se nás snaží nalákat především na nízkou cenu. No jak je to s kvalitou a životností levných žárovek?
Rozdíl mezi běžnou žárovkou, na jakou jsme zvyklí z běžných elektroprodejen a levnou žárovkou z hypermarketu je vidět na přiložené fotografii. Při nákupu si to zákazník tak nějak nevšimne, pokud není odborníkem z branže, ale doma je rozdíl jasný a zde se skrývá tajemství nižší ceny.
Na výrobu laciné žárovky se ušetřilo na materiálu. Jak vidno, průměr skleněné hlavy malé žárovky z hypermarketu je asi poloviční, než „bývá v kraji zvykem“. Průměr malé žárovky je 45 mm, té větší, standardní, je 60 mm.
Řeknete si, že je to zanedbatelné. Ale jen na první pohled. Plocha obou žárovek, kdyby to byly ideální koule bez „stopky“ k závitu E32, je pak 6 300 vůči 11 300 mm2. A to tedy vůbec není zanedbatelný rozdíl!
Jak svítí žárovka
Uvnitř skleněné koule, ve vzduchoprázdnu, je wolframové vlákno, do kterého se přivede elektrické napětí, v podstatě do zkratu. Díky tomu, že vlákno má velký odpor, teče jím menší proud, či spíše přiměřený proud, který nevyrazí pojistky, ale ani nespálí vlákno. A při tomto proudu se vlákno žárovky rozžhaví a vydává elektromagnetické záření. Část tohoto záření, udává se že maximálně do 20%, vidíme lidským okem jako světlo, zbytek cítíme jako teplo.
Toto teplo se (částečně) přenáší na skleněnou baňku žárovky, která jej dále vyzáří do prostoru. Žárovka se ochlazuje. No pokud je plocha žárovky zhruba poloviční, co se s ní stane? Nestačí odvádět veškeré teplo, teplota jejího povrchu se zvyšuje. Po našem řečeno, žárovka se přehřívá. A co se stane se žárovkou, která s přehřívá?
Praskne.
Někdy přímo sklo, někdy „jen“ vlákno v ní. Každý z těchto „úkazů“ stačí na znefunkčnění žárovky jako osvětlovacího tělesa. Vypálená žárovka vám slouží stejně dobře, jako ta prasklá, jen s prasklou je podstatně více práce při vyměňování za dobrou.
Máme otestované, že při použití v bytě, ale i na schodišti paneláku (časté rozsvěcení i zhasínání, ačkoli na kratší dobu) má taková žárovka s malou hlavou asi poloviční životnost oproti žárovce s velkou hlavou, pokud mají stejný příkon 60 W. Asi to je důvod, proč jsou v jednom balení prodávány dvě žárovky 😉
Jenže i dvě levné malé žárovky jsou dražší, jako jedna velká s dvojnásobnou životností.