Zero waste jako životní styl

O životním prostředí se toho už hodně popsalo a zřejmě i napíše. Týká se to totiž každého z nás. Ale není to tak, že „životní prostředí kontra člověk“, jak se nám to snaží někteří protagonisté ochrany planety z paneláků namluvit. Ve skutečnosti my jsme součástí životního prostředí a podle toho bychom se měli také chovat. Je to naše větev, na které sedíme, kterou řežeme.Prostředí, ve kterém žijeme, bychom měli chránit ne proto, že se to po nás požaduje, ale proto, že jej sami potřebujeme pro své přežití. Vůbec to neznamená přestat využívat některé produkty nebo služby jen proto, že planeta. Ta zde byla před lidmi a bude zde zřejmě i po nich. A když ve vás nějaká osoba bude chtít vyvolat pocit zodpovědnosti či viny za to, že používáte jakýkoli produkt nebo pijete vodu či ležíte na louce plné květin, vzpomeňte si, zda se bobr stydí za to, že zřítil jabloň v zahradě u potoka, neboť se mu to hodilo do jeho hráze či jako potrava. Zda se medvěd stydí zabít ovci na salaši, když je hladový. Zda se holubi trápí tím, že kalí na sochy národních dějatelů ve městech a roznášejí nemoci.

Životní prostředí se chrání jinak. Někdo si myslí, že tak, že bude kupovat potraviny v bezobalovém obchodě a nevadí mu, že konzumuje něco, co pochází z Asie nebo Jižní Ameriky, neboť si to koupí do svého textilního sáčku z látky z Číny. Někdo si zase myslí, že není ostuda koupit si vodu v PET láhvi a po jejím vypití využívat ekologicky zlikvidovatelný obal dalších deset let ve své domácnosti nebo zahradě, možností je nepočítaně.

Možná se ptáte, zda je ekologické před jejich vyhozením do smetí teplou vodou v paneláku mýt jednorázové obaly od jídla, které vám dovezl kurýr na elektrokole a vyhození nesnědených zbytků do hnědého kontejneru zda je projevem uvědomělosti. Pokud se na ochranu životního prostředí díváte takto, měli byste se méně dívat televizi a více používat vlastní hlavu. A přemýšlet, co může zero waste znamenat, pokud je okamžitá ekologická likvidace jakéhokoli obalu od právě použitého nového výrobku ne vaším cílem. Protože cílem by mělo být snižování náročnosti našeho bytí a využívání prostředí, ve kterém se pohybujeme tak, abychom Zemi zanechali svým potomkům v dobrém stavu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..