Rádi čtete? Zkuste se vydat do Národní knihovny

Pokud čtení knih patří mezi vaše koníčky a nikdy jste se nevydali do Národní knihovny, udělejte to. Možná tam objevíte leccos zajímavého, třeba i elektronické knihy. Počáteční hysterie, že elektronické knihy vytlačí knihy tištěné, už naštěstí dávno pominula. Stejné to bylo, i když nastupovala televize – také se mnozí báli, že rádio kvůli ní zmizí v propadlišti dějin, a ono přitom dodnes neztratilo posluchače. Elektronické knihy si nacházejí své čtenáře a ani Národní knihovna se k nim nestaví zády. Snaží se čtenářům tyto novinky zprostředkovat.



Více než 78 tisíc zahraničních titulů

Zahraniční e-knihy nabízí Národní knihovna prostřednictvím elektronické knihovny ebrary. V současnosti je tak k dispozici více než 78 tisíc knih především z akademické oblasti pro vysokoškolské studium, vědu a výzkum. Do ebrary se můžete připojit buď přímo na počítačích v knihovně, nebo ze vzdáleného počítače přes web a databázi NKC přímo na adrese Národní knihovny www.nkp.cz, nebo přes Souborný katalog ČR na adrese www.caslin.cz. Většinu e-knih z ebrary si uživatelé mohou vypůjčit na 14 dnů, k jejich využívání si mohou také půjčit čtečky e-knih eReading FirstEdition.

České knihy jenom v knihovně

České knihy jsou v Národní knihovně zatím k dispozici jenom v rámci projektu E-knihy do každé knihovny na adrese www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/e-knihy-do-kazde-knihovny. Najdete zde asi 100 titulů vydaných nakladatelstvím Academia. Přístup k nim získáte na dvou počítačích umístěných v Referenčním centru Národní knihovny. Tyto počítače jsou zabezpečené proti tomu, aby si uživatelé ukládali nelegální kopie knih na svá USB zařízení. Povoluje se z nich pouze provedení tisku. V rámci projektu E-knihy do každé knihovny není možný vzdálený přístup třeba z vašeho domácího počítače a nenabízí ani možnost vypůjčení.
Probíhá také projekt Národní digitální knihovna (http://www.ndk.cz/narodni-dk), který by měl během tohoto desetiletí přinést na 50 miliónů stran publikací vydaných v průběhu 19. až 21. století na území Česka, nebo v zahraničí v češtině, nebo na téma pojednávající o naší zemi.

Související:  Na kolik si ceníte kávu?

Jak si e-knihu vypůjčit?

Od listopadu 2011 je to možné i off-line na počítač, čtečku, chytrý telefon nebo tablet. Na počítači ovšem musíte mít nainstalovaný program Adobe Digital Editions, čtečka nebo mobilní zařízení musí program Adobe Digital Editions podporovat. Uživatel si musí zdarma vytvořit svoje Adobe ID, kterým si program Adobe Digital Editions autorizuje.
Půjčit elektronickou knihu si mohou všichni čtenáři, kteří nemají aktuálně žádné resty (nezaplacené pokuty a poplatky) a platí jim čtenářský průkaz. Půjčuje se na 14 dnů, po uplynutí této lhůty se kniha sama vrátí tím, že se soubor s ní stane nefunkční. Půjčit se dá i opakovaně. Pro zajímavost, během roku 2012 si uživatelé zobrazili v ebrary 531 446 stránek a vypůjčili si 2 314 e-knih (statistika platí pro měsíce březen-prosinec 2012). Pro výpůjčky z knihovny ebrary nabízí Národní knihovna i čtečky.

Co najdeme ve čtečkách?

Ve čtečkách jsou uloženy ukázky několika titulů z digitální knihovny Kramerius, vybrány jsou české tituly z 19. století. Tyto ukázky jsou ve formátu pdf. Dále si čtenáři mohou přečíst i dva tituly ve formátu epub (Povídky z druhé kapsy, Povídky malostranské). Z nabídky portálu eReading pak získá tři bonusové tituly, opět ve formátu, který je určen přímo pro čtečky (Stanice Tajga, Žluté oči vedou domů, Noční práce).
Standardně jsou čtečky vybaveny i různými návody, jak se čtečkou pracovat a zejména jak si na čtečku vypůjčit e-knihy z ebrary.
Službu půjčování čteček považují v Národní knihovně za experimentální. Jejím cílem je především seznámit čtenáře s možnostmi čtečky. Ten si může čtečku vyzkoušet a sám se potom rozhodnout, jestli si ji koupí.
 


 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..