FIO banka zdražuje

FIO banka zdražuje Téměř každá banka má vysoké poplatky za cokoli. Na trhu působily dvě světlé výjimky. mBank a FIO. První změnila podmínky pro bezplatný výběr z bankomatů asi před dvěma lety a nyní zdražila i česko-slovenská banka FIO banka.

FIO banka je specifická tím, že umožňuje klientům vést účet zvlášť pro Českou republiku a zvlášť pro Slovenskou republiku. Účty mají stejné číslo, liší se pouze národním rozlišovacím čtyřčíslí (za lomítkem). Prakticky se ale jedná o jediný bankovní účet a obsluhujete jej jedním internetbankingem. Pokud si účet založíte v Čechách, je veden v českých korunách, pokud si ho založíte v české pobočce, je veden v eurech.Vedení účtu je zdarma, stejně jako příjem na účet i platby z účtu. Velmi výhodné, pokud potřebujete ze Slovenska hradit nějaké platby českým partnerům v českých bankách nebo naopak. Prakticky realizujete vnitrostátní bankovní převod. A nemusíte platit jako v jiných bankách.

credit_card_1 Dosud FIO banka využívala bankovní debetní karty ČSOB banky. Maestro FIO chip (ČSOB) byla vydávána zdarma, za ostatní se platilo od 25 Kč měsíčně (MasterCard Standard chip, VISA Classic chip) do 3.000 Kč měsíčně (MasterCard Gold, VISA Gold). Výhodný byl výběr hotovosti kartou z bankomatu. Z bankomatu FIO prvních deset výběrů zdarma, pak 6 Kč (0,20 €) za výběr. Z bankomatu ČSOB v Čechách nebo na Slovensku výběry 6 Kč (0,20 €). Z ostatních bankomatů se za výběr platilo 35 Kč nebo 1,20 eura.

To vše se změní od 1. července 2013. FIO banka již nevydává karty ČSOB, ale své vlastní a dosud vydané karty ČSOB mění za karty FIO. A při tom mění i sazebník poplatků. Poplatků za vydání a používání debetních karet. Ostatní poplatky, zatím zůstávají nezměněné, tedy vedení účtu a dispozice s penězi na účtu je bezplatná.

Nově je vydání Maestro karty bezplatné, MasterCard debit chip PayPass (bezkontaktní platby) vyjde na 99 Kč (4 €) jednorázově. Nejdražší MasterCard Gold PayPass stojí 275 Kč (11 €) měsíčně. VISA karty již nemá FIO banka podle ceníku k českým účtům v nabídce.

Prvních deset výběrů z FIO bankomatu je zdarma, výběry navíc stojí 9 Kč (0,35 €). Za výběry z jiných bankomatů v ČR se platí 30 Kč (1,20 €). Pokud uskutečníte za měsíc transakce kartou (platby v terminálech nebo přes internet) v částce 4.000 Kč (160 eur), získáváte jeden výběr z bankomatu zdarma. Za každý násobek jeden výběr. Z ceníku banky není jasné, zda výběry na Slovensku jsou považovány za výběry v zahraničí s poplatkem 0,5% +80 Kč (0,5% +3,20 €) pro karty vydané k účtům založeným v České republice.

Zrušení zvýhodnění užívání bankomatů ČSOB může výrazně prodražit využívání FIO banky lidem, kteří častěji vybírali hotovost z bankomatů a nemají ve své blízkosti FIO bankomaty. V Čechách se jejich síť rozšiřuje, na Slovensku se na stránkách FIO banky nedá o bankomatech dočíst. Alespoň že na pobočkách je vklad i výběr hotovosti zdarma, ačkoli na Slovensku jsou pobočky jen v Bratislavě, Žilině a Košicích.

FIO banka je stále výhodná pro příjem i platby v rámci Čech i Slovenska a pro platby na internetu.


.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře: „FIO banka zdražuje

 1. WordPress 3.6

  […] celou dobu splácení úvěru, ale úrok je pak vyšší). Poté co vám skončí doba fixace, vám banka nabídne nové podmínky (můžete se tedy dočkat nepříjemného překvapení v podobě […]

 2. Firefox 23.0 Windows 7 x64 Edition

  Myslím, že FIO banka společně s mBank patří z pohledu klienta stále mezi nejvýhodnější. A věřím, že svou „poplatkovou politiku“ udrží i nadále. Motivovat je může rostoucí konkurence v podobě AirBank či Equa bank.

 3. Google Chrome 31.0.1650.57 Windows 7

  S tím nemohu jinak než souhlasit. Ale u Mbank to z počátku bylo stejné. V první fázi bylo skoro vše zdarma a jak měli pár zákazníků přišlo zdražování.

 4. Firefox 26.0 Windows 7

  Tak ono mbank, fio a airbank jsou téměř na stejné úrovni. A ta která je nejlepší už záleží individuálně na každém klientovi.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..