Ráno se chystáte do práce, nebo ti mladší do školy, a uvažujete, co si na sebe obléci? Podíváte se ven oknem a tam nikdo, v lepším případě uvidíte dva lidi. Jeden venčí psa a má na sobě hrubý kabát a čepici, a po chodníku cupitá mladá slečna v krátké sukni, lodičkách a tenké halence. A teď buďte z toho moudrý. Jak je venku a jak se obléci, aby vám cestou nebyla zima?
Jak už úvodní obrázek napovídá, chce to teploměr. Nejlépe za oknem, aby ukazoval teplotu venku, ne ve vytopené kuchyni. A neměl by být zakryt žaluziemi a neměl by být na okně, kterým větráte, protože pak by ukazoval teplotu „mezi“. Mezi tím, jak je ve skutečnosti venku a mezi tím, jak si topíte uvnitř. A ještě by okno, za kterým je ten teploměr, nemělo být orosené, potažmo v zimě zamrzlé. Abyste viděli na ty stupně.
No tak to starý lihový teploměr z obrázku nesplňuje ani náhodou. A pokud jsem na nějakou „výhodu“ tohoto řešení zapomněl, doplňte mě v komentářích. Řešením této situace je elektronický teploměr se sondou na kablíku. Přístroj máte pěkně v teploučku a kablík vystrčený za oknem měří teplotu tam venku. Nemusíte otevírat okno ani seškrabávat námrazu či zvedat žaluzie. A dobrý přístroj vám zobrazuje nejen tu psotu tam venku, ale i teplotu ve vašem bytě. Případně ještě čas. Nebo i minimální a maximální teplotu. To pro případ, že by vás zajímalo , kolik mrzlo v noci.
Náročnější povahy uspokojí barometrická stanice. Kromě teploty, vlhkosti vzduchu a tlaku vám ukáže i rychlost větru. Údaje se mohou z místa měření, například v zahradě, přenášet do vyhřátého bytu kabelem nebo jsou v prodeji i bezdrátové verze. Jediná nevýhoda snad je, že tyto potřebují své vlastní napájení a pokud se vám v té zimě vybijí baterky, musíte ven.
Pokud tedy chcete vědět, zda si pro noviny zajdete sami nebo raději pošlete tchyni, pořiďte si digitální teploměr.
.