Jak na nadměrnou vlhkost vzduchu
Zvýšená vlhkost v bytech je průvodním jevem výměny starých oken za nové, které dokonale těsní. Šetří teplo, ale tím, že přes ně neprofoukne, narůstá vzdušná vlhkost. Prvním příznakem jsou rosa, pak tmavé fleky a nakonec dýchací problémy obyvatel. Jak to vyřešit?
Vzduch v obytných místnostech je třeba pravidelně vyměňovat. A nejen proto, že je vydýchaný. Také pro zvyšující se obsah vodních par v něm. Vlhkost do vzduchu se dostává nejen dýcháním, ale i během vaření v kuchyni. Čím teplejší je vzduch v bytě, tím více vlhkosti může absorbovat. A na studených předmětech se vlhkost ze vzduchu sráží ve formě drobných kapiček. Nejčastěji na okenních tabulích, ale i v rozích místností nebo na stěnách za nábytkem, kde je proudění vzduchu pomalé. Odstranění vody utěrkou ze skel nepomáhá, když se obsah vlhkosti ve vzduchu nesníží.
Větrání otevřením oken není vždy optimálním řešením, ať už pro přítomnost malých dětí v bytě nebo pro množství citlivých květů na oknech. Navíc vlhkost je problémem nejen v topné sezóně, ale i v létě, kdy větrat znamená vpouštět do bytu horký vzduch. Tehdy je důležitější vzduch chladit, než ohřívat.
I v létě i v zimě pomůže s vlhkostí klimatizace do bytu. Slouží nejen na chlazení uprostřed veder, moderní klimatizace dokáže také přitopit, když se trošku ochladí. No klima do bytu odkáže zejména odstraňovat ze vzduchu nečistoty a také snižovat vlhkost. Cirkulací vzduchu v místnosti přes zařízení klimatizace a filtry tak vzduch čistí. To je výhodné u malých dětí a také tehdy, když máte v bytě čtyřnohé miláčky.
Potřebu pravidelného větrání dokáže klimatizace výrazně zredukovat. A tím i ztráty tepla. Úspora nákladů na vytápění a zvýšený komfort bydlení v létě vynahradí vstupní investici na montáž klimatizace do bytu. Přestane vás trápit nadměrná vlhkost a její průvodní jevy na stěnách i zdraví.