Jak vyrobit doma lavičku pro květiny na balkon
Máme rádi květiny a také pěstujeme na balkoně jedlé rostliny, jahody, rajčata, bylinky a leccos jiného. Takže náš balkon je zcela plný zeleně a barev květů. Jak zajistit všem rostlinám dostatek světla? Pro ty, kterým se dostalo místa v květináčích na podlaze balkonu, jsem vyrobil dřevěnou lavičku, pomocí které jsem je zvedl do výšky, aby také měli své místo na slunci. Jak takovou poličku pod květiny vyrobit v amatérských podmínkách?
Abych ušetřil čas, obešel jsem firmy u nás, které dělají s dřevem. Zjistil jsem ale, že lavičku mi podle mého nákresu vyrobí nejdříve za měsíc. A kdybych si ji chtěl smontovat sám, materiál mi připraví nejdříve za týden… Zkrátka co si člověk neudělá sám, to nemá.
Nakonec jsem se rozhodl navštívit hobbymarkety v nedalekém městě a vyrobit dřevěnou lavičku pod květiny z materiálu, který tam koupím hotové. V prvním měli jen tenké laťky a podlahu na terasy nebo plovoucí podlahu, to se mi nehodilo. Ve druhém jsem našel širší výběr dřevěných polotovarů, protože dřevotřísku jsem zavrhl.
Koupil jsem dva kusy lepených smrkových prken šířky 25 centimetrů, přesně taková měla být lavička široká, aby na ní bezpečně stály dva čtyřhranné květináče. Jedna deska měla délku 80 cm, přesně podle plánu na poličku, druhá 120 cm, což mi také vyhovovalo, neboť police měla sahat do výšky 60 cm nad podlahu. Zbývalo koupit hranol cca 4×4 cm pro pevné rohové spojení obou desek. Co mě překvapilo, metrový kus opracovaného hranolu v tomto rozměru se pohyboval v ceně cca 100 korun, ale dvaapůlmetrový na hrubo opracovaný hranol 24×44 mm stál 60 korun. I s rozřezáním na polovinu, aby se mi vešel do kufru auta, necelá stovka.
Jeden šroub nikdy nestačí, dva jsou málo
Když jsem měl vybraný veškerý základní materiál, zbývalo koupit vruty a lepidlo, protože bezbarvý lak jsem měl doma. Spočítal jsem si, že na celou lavičku budu potřebovat tak 18 vrutů, koupil jsem jich 25. Občas se najde jeden se špatně vylisovanou hlavou, občas se jeden může ztratit nebo poškodit. S ohledem na rozměr desek jsem zvolil rozměr vrutů 4×40 s hladkým dříkem od poloviny.
Hladké desky jsem plánoval k sobě nejen sešroubovat, ale spoje pojistit i lepidlem. Zvolil jsem akrylátové lepidlo v obalu 250 gramů, protože velké balení, cenově výhodnější, i tak nespotřebuji za celý rok, zbytečně by vyschlo. Vodostálé lepidlo zajistí, že lavička na balkoně ani v dešti se nerozlepí a nebude jí vadit ani mlha, byť by přímo na ni pršet nemělo.
Nářadí na montáž poličky pod květiny mám doma. Jedná se o akumulátorovou vrtačku-utahovačku, vrtáky (průměr 2 a 4 mm pro vruty 4×40), akumulátorovou pilu na dřevo a elektrickou vibrační brusku. A štětec, plochý 40 mm široký, k nanášení akrylátového, vodou ředitelného laku na dřevo. Lak zajistí zvýšenou odolnost dřeva ve venkovním prostředí. Navíc vodou ředitelný lak můžete aplikovat i v bytě aniž byste trpěli smradem z rozpouštědel a kazili si zdraví. Štětec po použití také jen vypláchnete v čisté vlažné vodě.
Práce se dřevem v paneláku bez dílny
Tuto dřevěnou poličku pod květiny, dlouhou 80 centimetrů, širokou 25 centimetrů a vysokou 60 centimetrů, můžete vyrobit ze zakoupených polotovarů i v chodbě obyčejného paneláku, aniž byste potřebovali vybavenou dílnu. Stačí trocha zručnosti a ruční, případně elektrické nářadí, které jsem popsal výše.
Pro začátek se postaráme o ochranu podlahy, abychom ji v zápalu práce nepoškodily. Podlahu pokryjeme krycí fólií z uměle hmoty, která zachytí všechny piliny, padající šrouby nebo kapky laku. Zakrývací fólie se dají koupit od rozměru 2 x 3 m a větší. V nouzi můžete použít ze stejného materiálu vyrobenou „vaničku“ na přesazování pokojových květin, která se do podoby vaničky zapíná na bocích sponami. Nebo starý ubrus. Počítejte s tím, že v případě „břídilské“ práce tuto podložku vyhodíte, ale ochráníte například korkovou podlahu v chodbě.
Namísto pracovního stolu stačí dvě kuchyňské židle, pokud jejich čalounění pokryjete opět krycí fólií, neuděláte špatně.
Prvním krokem je rozdělení delší desky na dvě poloviny, čímž vytvoříme nohy lavičky. Za mírný poplatek vám desku rozdělí už v supermarketu, ušetříte si tím dost času i námahy. Pokud máte možnost řezat elektrickou kmitavou pilkou, jako já, můžete si desku rozřezat sami. Před vyměřením řezu nezapomeňte, že obě poloviny musí být stejně dlouhé, jinak lavička bude stát „do kopce“ a také nezapomeňte při rozměřování započítat šířku řezu pily, o kterou se vám materiál zkrátí!
Vše, co tužkou nebo fixem nakreslíte na dřevo, budete muset před lakováním odstranit. Rovněž budete muset před finálním lakováním důkladně odmastit celý povrch poličky, neboť jinak by vám lak dobře nedržel na dřevě. Proto doporučuji ochrannou fólii, v níž se dřevěné přířezy prodávají, neodstraňovat až do konce práce. Jelikož fólie je vakuovaná a dobře drží na desce, můžete si místa řezu narýsovat tužkou přímo na fólii.
Po rozřezání desky bruskou srazíme ostré hrany a trčící třísky z okrajů a tím máme hotové nohy poličky pod květiny.
Výztuhy lavičky vyřízneme z dřevěného hranolu. Já jsem koupil 24×44 milimetrů, ale v podstatě by vyhověl jakýkoliv o rozměrech 25×25 až 40×40 mm. Délka dvou výztužných hranolů je 25 cm, tedy stejná, jako je šířka vrchní desky lavičky. Snadno je odříznete i ruční pilkou na dřevo, akumulátorová nebo elektrická pilka vám usnadní a urychlí práci. Hrany hranolů opět obruste, elektrickou bruskou nebo ručně smirkem. Doporučuji zrnitost 80 až 120.
Nyní vyvrtáme otvory do výztuh. Na širší straně výztuhy si vyznačíme podélnou osu a na ní označíme ve vzdálenosti 30 milimetrů od okrajů místo pro otvor. Pak uprostřed mezi nimi ještě jeden. Výztuha přenáší síly ze šroubů lavičky, je masivnější, než desky lavičky, které by se mohly při své tloušťce 18 mm rozštěpit. Nebo by se lavička mohla kývat do stran. Výztuhy ji zpevní a zabrání tomu.
Nejprve vyvrtáme otvory menším vrtákem průměru 2 mm. Elektrická vrtačka je výhodou, ale poslouží vám i ruční, když jinou nemáte. Pak přiložíme výztuhu na desku nohy, precizně zarovnáme s okraji a tenkým vrtákem provrtáme přes výztuhu do desky otvory pro šrouby.
Vruty jsou opatřeny samořezným závitem, při použití dostatečné síly na šroubováku nebo akumulátorové utahovačky se dokáží zaříznout do dřeva. No mohou ho i rozštěpit, proto se používá předvrtání tenkým vrtákem, které zajistí jednak přesné vedení vrutu do materiálu a současně i to, že materiál, který by byl stlačen při zavrtávání a roztlačil by materiál, je odstraněn. Do výztuhy je nejprve vyvrtán otvor malým vrtákem, aby výztuha sloužila jako vedení vrtáku do desky.
Když vyvrtáme do nohou všechny tenké otvory, každou stranu podle její výztuhy (abychom zamezili nesprávné poloze otvorů v nohách, pokud bychom při vrtání výztuh nepostupovali zcela přesně), provrtáme otvory ve výztuhách vrtákem průměru 4 mm. Dřík vrutu ve své horní části má hladký profil, závit je jen v části, která bude v nohách. To zajistí silné dotažení vrutu do spodního materiálu.
Lepidlo zesílí spoj
Před sešroubováním natřeme lepidlo na výztuhu. Po zakoupení je výstupní tenký kužel láhve s lepidlem od výroby zaslepený, musí být seříznut ostrým nožem, nejlépe šikmo, někteří výrobci lepidel to mají naznačeno. Netřeba ořezávat až dolů, tím byste dosáhli velký otvor a lepidlo by rychle vytékalo. Po nanesení lepidla otvor zavřete přiloženým víčkem, aby lepidlo v obalu nevyschlo. Lepidlo nemusíte roztírat, rozmačká se po celé ploše při šroubování spojů.
Abyste dobře trefili výztuhu na správné místo na noze, můžete před lepením vložit do předvrtaných otvorů vruty tak, aby jejich špičky trčely z výztuhy tak 2 až 3 mm. To vám pomůže nasadit výztuhy správně do předvrtaných otvorů v nohách. Pak už pomocí šroubováku nebo utahovačky zatáhněte šrouby. Nejprve střední, pak obě krajní, ale ne zcela. Hlavy šroubů mohou trochu trčet. Když jsou všechny tři šrouby zašroubované, dotáhněte je s citem tak, aby byly hlavy v rovině s povrchem výztuhy, případně těsně pod povrchem. Projděte po nich dlaní, zda neškrábou, zda se o ně nezachytíte. Zabráníte tak v budoucnu jednak zranění, jednak ulpívání například prachovky při úklidu. Pokud si nedáte pozor, resp. nastavíte utahovací moment moc silně, může se vám stát, že vrut vběhne příliš do materiálu, jak je to vidět na fotografii. Pak nezbude nic jiného, jen z druhé strany trčící hrot vrutu pilníkem zabrousit. Rozhodně vrut nepovolujte, snížili byste pevnost spoje. Zašroubovaný a zalepený spoj necháme zaschnout minimálně po dobu montážní pevnosti, uvedené na obalu lepidla, než budeme pokračovat v práci dál.
Pokud se vám dostane ochranný obal desek pod výztuhu, povytáhněte ho před konečným dotažením vrutů. Lepidlo můžete otřít papírovým ubrouskem.
Hotové nohy je je nyní třeba připevnit k vrchu lavice. Ve vzdálenosti 15 cm od vnějších okrajů lavičky si naznačíme osu otvorů pro vrchní vruty do nohou a od delších okrajů vrchu naznačíme středy vrutů ve vzdálenosti 40 mm a pak střední asi 10-15 mm od středu. Je to proto, že vruty spojující výztuhy s nohama jsou ve vzdálenosti 30 mm od okrajů a ve středu, tak aby se nám vruty nekřižovali.
Osu středů si přeneseme i na bočnice vrchu lavičky a středy si naznačíme i na vrchy výztuh. Položíme vršek na nohy, poprosíme pomocníka o podržení sestavy a vyvrtáme tenkým vrtákem do hloubky asi 40 mm. Poté složíme vrch lavičky a dovrtáme otvory na průměr 4 mm.
Když jsou všechny díry předvrtané, naneseme lepidlo na výztuhy i nohy a nasadíme vršek, opět s vloženými vruty s trčícími špičkami, na nohy a postupně dotáhneme všech šest vrtutů. Opět tak, aby jejich hlavy byly těsně pod povrchem.
Pro další zpevnění můžeme přidat další dva vruty na každou stranu lavičky. Potřebujeme si na vrch lavičky vyznačit osu šířky nohy a ve vzdálenosti mezi vruty do výztuhy předvrtáme tenkým vrtákem otvory a pak opatrně zvětšíme díry v horní části poloviny na 4 mm. Nasadíme vruty a dotáhneme.
Proti bočním výkyvům lavičku zpevní výztuha mezi nohama v dolní části. Použít můžete zbytek z materiálu na výztuhy spojů desek, odřízneme délku podle vzdálenosti mezi nohama, přidat můžeme jeden centimetr, propružení lavičku zpevní. Asi deset cm nad podlahou a uprostřed šířky nohou si vyznačíme přesnou polohu výztuhy, vložíme mezi nohy a provrtáme tenčím vrtákem o průměru 2 mm. Výztuž vybereme, dovrtáme v nohách otvory na 4 mm a vložíme vruty opět tak, aby trčely jejich šičky dovnitř. Pak naneseme lepidlo na boky výztuhy, nasadíme na jeden hrot vrutu v noze, odtáhneme druhou nohu, vložíme výztuhu na druhý hrot a povolíme tlak. Nohy si sednou na výztuhu, oba vruty opatrně dotáhneme a fixujeme polohu výztuhy, aby se mezi nohama nepřetočila. Vaše nová lavička na květiny je hotová. Téměř.
Lak ochrání lavičku před počasím
Lavička pod květináče je určena na balkon, ale i kdybyste ji používali jen v místnosti, musíte uvažovat s tím, že přijde, i když neplánovaně, do styku s vodou. A dřevo při tom začíná hnít. Abyste lavičku ochránili před povětrnostními vlivy a vodou při zalévání květin, je třeba její povrch ochránit lakem.
Abyste doma nesmrdeli ředidlem při lakování i mytí štětce, použijte vodou ředitelný akrylátový lak. Já jsem zvolil matný, na lesklém by zbytečně byly vidět stopy po květináčích či mírná nečistota.
Před lakováním stáhněte fólii z prken a můžete ji použít na podložení lavičky, abyste ochránili podlahu a podložku. Pokud máte zbytky z latě na výztuhy, položte ji pod lavičku, protože lak může po stěnách stékat a přilepil by lavičku k fólii. Laťky jsou úzké, spíše odlepíte lavičku z nich.
Pro první nátěr zřeďte akrylátový lak v poměru 1: 1. Do malé uzavíratelné nádoby o objemu 3 až 4 decilitry nalijte asi dva deci laku a půldruhého až dvě deci studené vody. Dobře promíchejte dřevěnou paličkou, například suchou větvičkou nebo hůlkou ke květinám. Na povrch lavičky můžete lak nanášet buď úzkým válečkem nebo plochým štětcem, vhodný je šířky 4 centimetry.
První vrstva laku je zředěná proto, aby lak snáze pronikl dovnitř materiálu a impregnoval ho, čímž zabrání vstupu vzdušné vlhkosti do dřeva. Po prvním nalakování ale z povrchu desek vystoupí jemná vlákna dřeva, postaví se. Na omak je povrch drsný. Po důkladném zaschnutí laku je třeba povrch lehce přebrousit. Použijte smirkový papír drsnosti 120 až 200 a jemně přejděte celý povrch tak, až je povrch hladký. Cílem není zbrousit všechen lak, jen vyčnívající vlákna. Tím se samozřejmě ale naruší celistvá vrstva laku. Proto obroušený a otřený povrch musíte nalakovat zředěným lakem ještě jednou.
Lakování lavičky je dobré dělat ve dvou fázích. Nejprve vrchní desku a boční nohy, po zaschnutí ji obrátit vzhůru nohama a nalakovat zbylé plochy. Druhý nátěr proveďte v opačném pořadí. Po zabroušení druhé vrstvy nalakujte celou lavičku potřetí neředěným lakem. Třetí nátěr již nemusíte brousit, povrch by měl být hladký. Pokud se vám ale zdá stále drsným, například proto, že jste použili drsnější výchozí materiál, obruste ho a nalakujte počtvrté.
Hotovou lavičku pod květiny umístěte na balkon a na vrch položte květináče. Budou mnohem vyšší a dostane se květem v nich více světla. A vy se při péči o ně nemusíte ohýbat. Pokud plánujete použít tuto poličku pod květiny na užší truhlíky, můžete si koupit v supermarketu užší desky.
Ohledem na úzkou tloušťku desek nedoporučuji na lavičce sedět. Pokud uvažujete, že si podle tohoto návodu vyrobíte lavičku na sezení, namísto lepené tenké laťovky pořiďte kvalitní a široké schodišťové stupně, které jsou tlusté kolem 4 centimetrů a taková lavička vás bezpečně udrží i ve dvou.
Na zimu, když dáváte z balkonu pryč květiny, můžete lavičku použít i v obýváku, opět tak budou vaše rostlinky blíže k oknu, než na zemi a dostane se jim více světla.