Komín opravit anebo postavit nový?
Takovou otázku si klade každý majitel starého domu. Stejně to bylo se mnou. Koupili jsme si novou zahradu na vesnici, protože jsme už nechtěli být součástí malých zahrádek v kolonii s velkými problémy. A k pěkné velké zahradě patřil i kdysi pěkný a velký, ale zejména dnes už starý dům. Zatékající střecha a rozpadající se komíny, ve kterých se přes dvacet let netopilo. Co s tím?
Už při první opravě taškové střechy jsme po konzultaci s mistrem rozhodli, že oba komíny necháme zbourat pod střechu. Ušetříme za zbytečné oplechování kolem nich i za opravu nefunkčních komínů. Když přijde na rekonstrukci místností, pak se rozhodneme, co s nimi.
Po opravě střechy jsem se začal zajímat o způsoby opravy kamenného domu i jaké se dnes používají komínové systémy. Před pár lety jsem totiž měl možnost být při stavbě nového rodinného domu a pamatuji si, jak dobře se stavěl dvojitý komín pro krby venku i uvnitř, protože se použili komínové tvárnice a šamotové vložky s maximální přesností výroby. Kdyby se to tak dalo učinit i v našem starém domě.
Sousedé mi radili nechat staré komíny a dát do nich komínové vložky. Jeden z nich ve svém domě udělal nerezový komín. No já jsem chtěl při opravě zachovat autentičnost starého domu a zahrady. Při hledání na internetu jsem narazil na komíny Plewa. Většinou věnuji dost času studování podkladů, abych pro sebe vybral nejlepší řešení. A vím, že takto si dokážu komín opravit i svépomocí.
Zatím ještě staré komíny stojí, ačkoli již skryté pod střechou. Ale na jaře je cihlu po cihle rozbourám až dolů a vybuduji na novo. No použiji komínové tvárnice a do nich německé komínové vložky ze šamotu. Bude to vypadat dobře i nad střechou a už teď se těším, když se nad starým domem opět objeví malý obláček kouře z kamen na dřevo, kterými si zatopíme v přední pokoji.