Pracovní stolek z dřevěné palety

Malý stolek na přesazování květin, nebo stolek do dílny či stoleček ke grilu do zahrady. Tak jako regálů ani stolků není nikdy dost. Kutil nemusí pokaždé nakupovat v obchodě, dokáže si zahradní nábytek nebo pracovní stolek vyrobit vlastníma rukama. Například z jednorázové malé dřevěné palety. Zde je návod.Jednorázové dřevěné palety se používají na dodávku různého materiálu nejen do stavebnin a zahradnických prodejen, ale například i kancelářské vybavení a materiál je přepravován pomocí palet. Nepotřebnou dřevěnou paletu tak můžete získat i v kancelářích. Z jedné takové jsem zhotovil následující pracovní stolek.

Podařilo se mi získat paletu asi polovičního rozměru (standardní paleta má rozměry 120 x 80 cm) s úplným pokrytím vrchní plochy tenkými laťkami. Ideální pracovní plocha, jen jí bylo třeba přidělat nožičky, aby byla pracovní deska ve správné výšce. Změřením kuchyňského stolu nebo kuchyňské linky zjistíte, že se tento parametr pohybuje v rozmezí 75 až 85 cm od země. Nejlepší zeptat se toho, komu je stoleček určen nebo ještě lépe změřit si jeho ideální výšku. Při tomto stolku se ustálila hodnota na čísle 82.

přesazovací stoleček

Ideální a stabilní nohy musí být robustní, umístěny ve čtyřech rozích pracovního stolku, dole zpevněné obvodovými latěmi. Nebo nohy ve tvaru „X“ se zesíleným středem. Při tomto stolku jsem zvolil druhou verzi.

X-nohy potřebují mít pod správným úhlem seříznutou spodní i vrchní část, aby dobře přiléhaly ke stolku zespodu i k podlaze. Ideálně se to dělá na pokosové pile. Nejprve je třeba na rovnou podlahu do vodorovné polohy vyrovnat pomocný stolek nebo pracovní podložku a přiložit zboku nohy do plánované polohy. Tím se ukáží potřebné úhly, řezy si poznačíme na horní stranu budoucích nohou z latí. Pokosová pila s nastavením úhlu řezu má tu výhodu, že pak jsou všechny řezy vedeny pod stejným úhlem. Stačí tedy správně nastavit úhel řezu kotoučem na jedné straně první nohy a pak seříznout nejprve horní konce všech nohou a potom ve správné délce i spodní konce.

Když jsou nohy zkráceny, je třeba je namontovat ve správné poloze vůči stolku i vůči sobě. K paletě se nohy montují vruty k hranolu nebo hrubší desce, připevněné k pracovní desce vruty se zápustnou hlavou shora. Pokud použijete akumulátorovou utahovačku, půjde to snadněji, než ručně šroubovákem. Samozřejmě, že do vrchní desky je třeba si otvory předvrtat, jinak nebude spoj pevný.

stolek z palety

Před konečnou montáží nohou k hranolům je dobré si je připevnit provizorně truhlářskými svěrkami a přesně nastavit jejich vzájemnou polohu i rovinu jejich dosedacích ploch. Opět na vodrovne uložené pracovní desce. Když je vše v pořádku, nohy k hranolům připevníme třemi vruty, překřížení nohou zpevníme závitovou tyčí M12 s maticemi a velkoplošnými podložkami. S ní získá stoleček stabilitu a pevnost.

Po dokončení je vhodné vrchní stranu palety obrousit a celý stolek natřít lakem proti hnilobě a plísním. Prodloužíme tím jeho životnost. Kromě akrylových barev, barevných nebo bezbarvých, můžete také použít oleje pro impregnaci dřeva.

paletový stolek

Vzhledem k tomu, že největší a na materiál nejnáročnější část stolku jsme získali jako odpad zdarma, jsou náklady na takový pracovní stolek z palety velmi nízké a většinou vše, co budete potřebovat, najdete ve své dílně jako zbytky po jiných větších konstrukcích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..