Spoje hranolů přeplátováním v domácí dílně

Dnes je moderní spojovat dřevěné hranoly a desky kovovými úhelníky a jinými spojkami za pomoci vrutů. Nicméně, když chcete vytvořit stabilní a odolnou dřevěnou konstrukci, stojí za to použít některé osvědčené postupy. Mezi takové patří i přeplátování hranolů. Na takový spoj nepotřebujete žádné speciální nástroje ani velkou dílnu, postačí vám ruční okružní pila, mafl nebo kocour, pokud chcete. Ukážeme si, jak na to.



Spoje hranolů přeplátováním využijeme při stavbě altánků, pergoly, kadibudky nebo i boudy pro psa nebo při jakékoliv dřevěné stavbě u domu a v zahradě. Pracnost při jejich výrobě vynahradí fakt, že přenos sil přebírají samotné hranoly a šrouby mají jen pojistnou funkci, na rozdíl od spojů kováním. Tedy i po mnoha letech jsou takové spoje funkční a konstrukce stabilní. Za pomoci vhodného přípravku dokážete ale i tu pracnost snížit na minimum.

přeplátované spoje

Fotografie konstrukce rumpálové studny ukazuje, že pod pojmem přeplátované spoje rozumíme drážky v hranolech, do kterých se vkládají další zúžené hranoly nebo fošny. Síly se přenášejí z dřeva přímo na dřevo. Hranol leží na hranolu a v podstatě by to stálo i bez dodatečných šroubů. Samozřejmě že vratové šrouby nebo závitové tyče pomáhají stabilizovat konstrukci tím, že zabraňují vypadnutí trámu z drážky.

Drážku do hranolu v jeho středu nebo i na konci snadno vyrobíte pomocí ruční okružní pily. Pro přesnost práce a zachování pevnosti hranolu je důležité, aby drážka měla konstantní hloubku a její hrany byly kolmé k ose hranolu a jeho stranám. To zajistí jednoduchý přípravek z překližky a dvou kousků desky.

Na následujících obrázcích je výroba drážek okružní pilou na hranolech 10 × 10 cm. Z toho a z použité elektrické ruční cirkulárky s kotoučem průměru 190 mm vyplývají i další rozměry přípravku. Pro své použití je budete muset asi přizpůsobit, ale princip zůstává stejný. Přípravek zajišťuje rovnoběžné řezání drážek pilou do hranolu kolmo na jeho osu.

Základem je překližka nebo jiná pevná rovná deska tloušťky 10 mm o délce asi 45 cm a šířce o cca 5 cm více, než je základna „kocoura“ od okraje ke kotouči. Ve vzdálenosti cca 5 až 10 mm více, než je tato vzdálenost kotouče, od okraje širší strany základové desky připevněte úzkou vodicí lištu vruty. Potom vedením okružní pily vedle tohoto vodítka zarovnejte druhý okraj přípravku.

Zespodu si uprostřed základny kolmo na zarovnaný okraj nakreslete osu přípravku a ve vzdálenosti 50 mm na obě strany upevněte rovné a kolmo zaříznuté destičky tloušťky cca 25 až 30 mm a výšce 90 mm (pro hranol 10 cm vysoký). Pokud si změříte přesný rozměr vašich hranolů, můžete vyrobit přípravek přesně na ně. Nebo si připravte tenké vymezovací podložky, pokud jsou hranoly v milimetrových rozdílech ne stejně přesné na tloušťku.

Další princip práce je už potom jednoduchý. Drážkovací přípravek zajišťuje pomocí spodních destiček rovnoběžné vedení po drážkovaném hranolu a jeho horní plocha s vodicí lištou kolmé vedení pily na osu hranolu. V využitím nastavení hloubky ponoru kotouče máme zabezpečené řezání do dřeva v přesně stejné hloubce kdekoliv po dřevě.

Na dřevěném hranolu si nejprve tužkou vyznačte hloubku i šířku budoucí drážky. Na ponorné pile musíte nastavit stejnou hloubku řezu plus přidat hodnotu tloušťky desky přípravku. V tomto příkladu na 100 mm hranolu jsme potřebovali udělat drážku hlubokou 50 mm a přípravkem tloušťky 10 mm. Hloubku řezu jsme nastavili na 60 mm. Pro ověření, pro jistotu, jsme první řez vedli na konci hranolu, pokud bychom se se spletli, nebyl problém hranol po opravě parametrů pily zkrátit a začít znovu.

Druhý řez do hranolu je veden na konci drážky. Tím je dána výška drážky na konci hranolu. Při výrobě drážky ve středu hranolu také vedeme nejprve dva řezy pro drážku na její koncích.

Když jsou hranice drážky definovány, přesuňte pilu s řezacím přípravkem dopředu tak, abychom těsně vedle prvního řezu mohli udělat další. Pilu posunujte po přípravku, veďte ji podle horního vodítka a tlačte do materiálu. Postupně takto vytvoříte řadu řezů, které jsou všechny kolmé na osu hranolu a všechny mají stejnou hloubku.

Po každém řezu posuňte přípravek po hranolu o tloušťku pilového kotouče nebo o milimetr či dva více po hranolu směrem k poslednímu řezu. Není problém, když se vám podaří řezat těsně vedle posledního řezu.

Takto vypadá hranol se všemi řezy pilou. Nyní už jen třeba odstranit tenké zbytky dřeva.

Budete potřebovat střední kladívko a dláto. Bočními údery kladívka do tenkých plátků je oddělíte od hranolu a dlátem začistíte drážku do roviny.

Pro dokonalost ještě dno drážky přebruste smirkovým papírem tloušťky 80 až 120.

Pokud potřebujete vyrobit drážky do hranolů různých šířek, potřebujete více přípravků, pro každý rozměr jeden.

Přestože se může popis postupu zdát komplikovaný, jakmile máte přípravek vyrobený a odzkoušen, práce s ním jde pak opravdu od ruky. Pro výrobu přípravku využijete v podstatě odpad ze své truhlářské dílny, ale pokud si navrhnete konstrukci stavby s přeplátováním spoji, ušetříte nemalé peníze za nákup tvarových plechových spojek a množství vrutů i získáte pevnou konstrukci na dlouhá léta.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..