Najděte si nové hobby: Pečujte o své tělo

Současný životní styl je nastavený na maximální výkonnost. Všichni musí být mladí, zdatní, nepřipouštět si žádné problémy, nebo je zvládat s naprostou lehkostí. Jenže takový způsob života vede ke zkáze. Člověk je potom neustále ve stresu, přetížený, unavený. Případný kolaps na sebe při dlouhodobějším zatížení nenechá dlouho čekat.



Nedostatek odpočinku působí zdravotní problémy

Velmi důležité je naučit se právně relaxovat a regenerovat svoje tělesné a duševní schopnosti. Možná, že se nyní cítíte výborně, máte pocit, že zvládnete všechno, na co sáhnete. Jenže to je velký omyl. Brzy se vyčerpáte. Pokud ale dáte svému tělu vždy dostatečný čas k odpočinku, nemusíte se obávat zdravotních problémů.

Duševní práci kompenzujte manuálním odpočinkem

Jak vhodně odpočívat? Pokud se zabýváte duševní prací, je ideální ji kompenzovat ve volném čase nějakou manuální aktivitou, sportem, kutilstvím, zahradničením, vařením. Výborně si tím vyčistíte hlavu. Naopak pokud je vaše práce manuální, je vhodné relaxovat zase duševní činností, třeba čtením. Platí, že byste si minimálně jednou týdně měli ponechat jedno odpoledne a o víkendu jeden den na svoje koníčky. Věnovat se činnosti, kterou máte rádi, s rodinou, s přáteli nebo sami, podle toho co vám nejvíce vyhovuje.

fitnes

Odpočinek pro svaly 96 hodin

V případě že aktivně sportujete, také musíte dát svalům dostatečný odpočinek. I když odborníci uvádějí, že tělo je už po 48 hodinách připraveno na další zátěž, úplná regenerace je mnohem delší proces. Právě proto je důležité sestavit pro sportovce správný tréninkový režim, aby se nenamáhaly jenom určité partie svalů, ale plynule se střídaly a každá z nich měla dost prostoru na zotavení. Plná zátěž svalů určité partie se má opakovat vždy až po 96 hodinách. Regeneraci potřebuje i trávicí systém, proto mají svůj smysl odlehčené zeleninové či ovocné dny.

Související:  Termostat na radiátor

Jak zvýšit imunitu a být stále zdravý?

Častá nachlazení, záchvaty kašle a rýma. Také vás trápí bacily, a to nejenom v době chřipkových epidemií? Možná jde o signál, že s vaši imunitou není všechno v pořádku. Abyste byli zdraví a mohli pravidelně cvičit a nezdolaly vás žádné choroby, nezbývá, než se na tento problém zaměřit. Jak?

Oblékejte se s ohledem na počasí

O imunitu je především třeba pečovat dlouhodobě a nic neponechávat náhodě. Choďte vždy oblečení přiměřeně venkovnímu počasí. Nikdy se nesnažte zbytečně přetápět zbytečně místnosti, které obýváte. Spěte spíše v chladnějším prostředí. Omezte skoky z příliš teplého prostředí do chladného a naopak. Pobyty v klimatizovaných prostředích nejsou příliš dobré, protože rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou jsou vysoké.

Minimum stresu, pravidelná strava a vitamíny

Snažte se omezit stres, dbejte na to, abyste se pravidelně stravovali, vždy nejpozději po třech hodinách. Jezte častěji menší porce. Dbejte na to, abyste tělu dodávali dostatek vitamínů a minerálů, a to ideálně přirozenou pestrou stravou. Nejlepší je zařazovat do jídelníčku především hodně ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů, jež si tělo samo neumí vyrobit. Je to mnohem lepší než se dopovat umělými vitamínovými preparáty, i když jsou situace, kdy vám nic jiného nezbývá. Tělo si samo vezme důležité látky ze stravy.

Pohyb na čerstvém vzduchu a otužování

Nezapomínejte na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, choďte na procházky, zvyšujte tak svoji tělesnou odolnost. Výborné je věnovat se alespoň jednou týdně nějakému venkovnímu sportu. Otužujte se studenou vodou. Koupel či sprcha v chladné vodě ale má smysl především tehdy, když ji budete dělat pravidelně. Pokud otužování přerušíte, musíte začít znovu od začátku. Pozor ale na to, studená sprcha by neměla být delší než dvě minuty.

Související:  Jakou saunu si pořídit

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..