Drahé kameny jako bytová dekorace: Jak je vybírat a kolik nás budou stát?

surf-necklace V posledních letech se u nás objevuje spousta prodejců drahých kamenů. Nabízejí i surové geody nebo drúzy jako dekorace. Tyto přírodní skvosty se stávají stále oblíbenějším bytovým doplňkem. Nemusíme být zrovna příznivcem esoterických praktik a věřit v jejich léčivé síly, a přesto nás mohou potěšit svojí krásou.



Menší drúza nebo velká geoda?

Pokud uvažujete o tom, že si do bytu pořídíte nějaký drahý kámen, jaké máte možnosti? Vlastníte-li menší byt, ve kterém bojujete skutečně o každý kousek místa, vyberte si drúzu. Jde o shluk krystalů umístěný na společném podkladu. Díky menší velikosti se vám vejde klidně i na poličku. Disponujete-li větším bytem a toužíte po objemnější dekoraci, třeba do prostorů, kde budete přijímat hosty, sáhněte po geodě, která vzniká vykrystalizováním minerálů na stěnách oválné či kulaté dutiny v hornině. Může dosahovat i větších rozměrů do výšky i šířky.

Nejoblíbenější trojice nerostů

Které kameny jsou do bytu nejvhodnější? Ideálním kamenem je průzračný křišťál, zejména věříte-li na jeho léčivé vlastnosti. Dalším velmi oblíbeným nerostem je fialový ametyst. Velké ametystové geody se k nám dovážejí především z Brazílie, těží se v dolech v Rio Grande do Sul. Kvalitní ametysty pocházejí také z uruguayských dolů. Oblíbeným kamenem je achát. I když nepatříte mezi znalce kamenů, můžete vybrat některý ze zmíněné trojice křišťál, ametyst a achát a určitě neprohloupíte. Příjemně působí také růženín.

Od několika stovek až po desítky tisíc

pebbles Samozřejmě, že podstatnou otázkou jsou ceny kamenů. Záleží jenom na vás, kolik peněz chcete do nerostů investovat, protože nabídka je opravdu široká. Menší drúzu můžete pořídit už za několik stovek korun, platí pochopitelně, že čím kvalitnější, čistší a větší, tím dražší. Pokud chcete investovat v řádu tisíců, zvolte geodu. Drobnější geodu sice můžete získat také už od cca 500 korun nebo dokonce i levněji (opravdu maličké kousky i kolem 100 korun), ale efektnější jsou větší geody, jejichž ceny se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. Zabýváme-li se cenovým rozpětím, nejdražší bývá křišťál, následuje ametyst s růženínem a achát.

Související:  Polohovatelný pracovní stolek? Proč ne

Vyberte si kamenné stoly i sochy

Co s kamenem? Ty menší nám prozáří poličku, příjemně působí například achátové geody, která nás překvapí zajímavou barevností. Také achátové svícny se zapálenou svíčkou prozáří atmosféru místnosti. Řezy z nich můžeme použít i jako tácky pod skleničku. Ovšem u větších kamenů máme mnohem širší možnosti. Můžeme z nich například nechat vytvořit konferenční stolek na míru. Na řez nerostu necháme položit skleněnou desku. Některé obchody s drahými kameny už ale nabízejí i hotové stoly. Vhodnou dekoraci do prostoru mohou vytvořit i vyřezávané sošky, například ve formě anděla, nebo opracované kameny, třeba křišťálové koule. Mohutné ametystové geody často i vyšší než jeden metr se stávají dominantou prostoru samy o sobě.


.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..