Polohovatelný pracovní stolek? Proč ne

 Nikdy bych to nebyl předpokládal, ale jednoho krásného dne (fakt ten rok bylo v květnu nádherně, ani se mi z nemocnice domů nechtělo) jsem se ocitl ve stavu po operaci páteře, bez možnosti ohýbat se a otáčet v bedrech, bez možnosti předklonit se, s předepsaným způsobem sezení. Potřeboval jsem novou židli a zejména nový stolek.




Doposud, dokud jsem byl zdravý, jsem doma sedával asi jako každý na pohodlném gauči a notebook, který používám velmi často, byl položen na stolku přede mnou. Po operaci však to už byla pro mě nemožná věc. U zkušeného truhlář jsem si nechal připravit židli na míru ze starší nepoužívané taburetky, na níž se sedí ve výšce cca 65 cm s nohama položenými na zemi, se vpřímenými zády (jako slečinka). Je to vlastně spíš takový polosed, polostoj. K takové židli jsem potřeboval i stolek s výškou pracovní desky asi 100-105 cm nad podlahou, abych na něm mohl mít položený notebook a pohodlně číst webové stránky nebo číst maily. Nebo psát klasicky na papír. Běžný kuchyňský stůl je totiž celkem nízký pro  skorostojícího člověka, jeho deska je asi 75 cm nad úrovní podlahy.

Prošel jsem tři prodejny nábytku (víc jsem za ten týden, co jsem se učil po operaci znovu chodit nestihl; a ve městě jich i tak víc není 😉 ), prolistoval katalogy i webové stránky. Většina tzv. barových stolků do bytů se prodává s výškou desky stolku cca 88 cm nad podlahou, což je přibližně výška kuchyňské linky. Pro mě a mou novou židli tedy málo. Rozhodl jsem se tedy nakreslit si stolek „svých snů“ sám a nechat vyrobit v nábytkářské dílně, kde mi předtím upravovali taburetku.

Související:  Rosení oken

Než jsem však svůj nápad stihl zrealizovat, padl mi doma pohled na kovovou skládací desku na žehlení! Její výška nad podlahou se dá jednoduchou manipulací s páčkou na boku měnit, a celková plocha 38 x 115 cm mi docela vyhovovala. Můj nový stolek byl na světě. Ještě jsem pracovní textilní plochu překryl pro začátek igelitovým ubrusem, později plastovou deskou hrubou asi 5 mm, aby notebook neležel na měkkém povrchu, nezabořil se do něj a neměl problémy s větráním. A abych mohl psát i na papíry a pero se mi přes ně nezarylo do měkkého podkladu a papír jsem nepotrhal. Mezitím jsem jako pevné podložky používal obyčejné plastové kuchyňské tácky, otočené dnem vzhůru. Perfektní a ani nejsou drahé, když musíte manželce koupit nové, jako náhradu ty za zkonfiskovené 😉 Manželky kromě toho rady nakupují a rady mají v kuchyni nové  věci.

Na takovém stolku mohu pracovat s notebookem vsedě nebo vstoje, mohu na něm psát dopisy či poznámky na papír a výšku si umím kdykoliv přizpůsobit aktuální potřebě. V panelákovém bytě současně nezabírá mnoho místa, vždy se dá po odložení papírů a notebooku použít k původnímu účelu nebo zcela odložit. A je lehký na manipulaci, na rozdíl od dřevěného nábytku. Dokonce je i levnější, jako barový stolek.

Mezitím jsem vysokou taburetku nahradil kancelářskou polohovatelnou čalouněnou židlí bez područek, takže si mohu dle aktuálního stavu svých zad nebo nálady nastavit tu správnou výšku sezení i stolku. Na sedák si dávám klínovou molitanovou podložku na sezení a opěradlo mám skoro kolmo, abych tělo držel ve správné poloze.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..