Počítače dnes dávno jen nepočítají vědecké výpočty a účetní operace, už dávno opustily sály výskumáků a výpočetních středisek firem. Sledování televize nebo videa, prohlížení fotografií z dovolené a jejich sdílení s přáteli, čtení webových novin a diskutování s kámošema, psaní vlastních blogů a hraní her. To vše nám umožňuje počítač. No jaký si domů koupit a kam ho dát?
Mezi lidmi panuje pověra, že stolní PC je výkonnější, než notebook. To už ale dávno neplatí. I notebooky se dodávají s výkonnými grafickými kartami, určenými pro hry. Nestačí vám „standardní notebookové“ HD rozlišení 15 „LCD 1366×768? K dispozici je také 1440×900 a komu je stále málo, i FullHD 1920×1080 a i 17“ rozměr. Pravda, stále je to relativně malá škála možností oproti stolnímu PC, kde můžete mít LCD monitor od 17 přes 19 po 19 širokoúhlých až 22 „palců.
Pokud tedy stolní PC i notebooky mají podobné monitory i srovnatelný výkon, v čem je mezi nimi rozdíl?
Ve velikosti. Krabice, klávesnice i spotřebě elektrického proudu. Disky, procesory, paměť, to je stejné. Notebook může mít navíc zabudovaný adaptér pro WiFi a Bluetooth připojení. Standardní klávesnici s USB konektorem můžete připojit nejen ke klasickému PC, ale také k notebooku, pokud vám ta notebooková nesedla. Stejně i myš, ne každý se skamarádí s dotykovou plochou TrackPad.
Jaké jsou výhody notebooků?
V první řadě skladnost. Notebook má většinou hmotnost pod tři kilogramy a když zavřete víko s LCD (dá se naprogramovat, aby při tom přešel do úsporného režimu nebo režimu spánku), můžete jej odložit kamkoliv. Kamkoliv, kde ho nepřisednete 😉 Na stůl, na poličku do obývací stěny, na televizor… Na rozdíl od stolního PC, kterému musíte vyhradit stůl a židli a s kterým moc nepohnete. Do kuchyně ani do postele si ho vzít nemůžete, i když spát s notebookem není žádná sláva. Pokud chcete ukázat fotky z dovolené přátelům, všichni musí k počítači. Anebo notebook jde tam, kde jsou přátelé. Pokud používáte doma WiFi pro spojení s internetem pro PC, notebook, tablet či smartphone, tak notebook je bezkabelové řešení, baterie vydrží podle věku, stavu a zatížení dvě a více hodin.
Navíc baterie notebooku vás ochrání před ztrátou dat při náhlém výpadku proudu v bytě. Přijdete sice o spojení do netu, pokud nemáte router na záložním zdroji, ale notebook poběží dál a pokud píšete nějaký text, dokument si můžete v klidu dopsat, uložit a vypnout notebook.
Jak se tedy rozhodnout? Pokud nejste extrémní hráč, nebo nemáte speciální důvod, stolní PC v podstatě nepotřebujete. Většinu běžných úloh běžného uživatele (psaní a čtení textových dokumentů, přístup k emailu, webové stránky, internetové televize, videa, internetová rádia, zpracování fotografií z digitálního fotoaparátu nebo kamery…) zvládnete i na PC i na notebooku. Velký LCD monitor připojíte i k notebooku, tím ale z něho děláte vlastně stolní PC…
Nakonec rozhodnutí je i tak na vás, zda dáte přednost stabilnímu místu nebo mobilitě. To je hlavní rozdíl užívání stolního počítače nebo notebooku.