Domů PC nebo notebook?

Domov PC nebo notebook? Počítače dnes dávno jen nepočítají vědecké výpočty a účetní operace, už dávno opustily sály výskumáků a výpočetních středisek firem. Sledování televize nebo videa, prohlížení fotografií z dovolené a jejich sdílení s přáteli, čtení webových novin a diskutování s kámošema, psaní vlastních blogů a hraní her. To vše nám umožňuje počítač. No jaký si domů koupit a kam ho dát?Mezi lidmi panuje pověra, že stolní PC je výkonnější, než notebook. To už ale dávno neplatí. I notebooky se dodávají s výkonnými grafickými kartami, určenými pro hry. Nestačí vám „standardní notebookové“ HD rozlišení 15 „LCD 1366×768? K dispozici je také 1440×900 a komu je stále málo, i FullHD 1920×1080 a i 17“ rozměr. Pravda, stále je to relativně malá škála možností oproti stolnímu PC, kde můžete mít LCD monitor od 17 přes 19 po 19 širokoúhlých až 22 „palců.

Domov PC nebo notebook? Pokud tedy stolní PC i notebooky mají podobné monitory i srovnatelný výkon, v čem je mezi nimi rozdíl?

Ve velikosti. Krabice, klávesnice i spotřebě elektrického proudu. Disky, procesory, paměť, to je stejné. Notebook může mít navíc zabudovaný adaptér pro WiFi a Bluetooth připojení. Standardní klávesnici s USB konektorem můžete připojit nejen ke klasickému PC, ale také k notebooku, pokud vám ta notebooková nesedla. Stejně i myš, ne každý se skamarádí s dotykovou plochou TrackPad.

Jaké jsou výhody notebooků?

Domov PC nebo notebook? V první řadě skladnost. Notebook má většinou hmotnost pod tři kilogramy a když zavřete víko s LCD (dá se naprogramovat, aby při tom přešel do úsporného režimu nebo režimu spánku), můžete jej odložit kamkoliv. Kamkoliv, kde ho nepřisednete 😉 Na stůl, na poličku do obývací stěny, na televizor… Na rozdíl od stolního PC, kterému musíte vyhradit stůl a židli a s kterým moc nepohnete. Do kuchyně ani do postele si ho vzít nemůžete, i když spát s notebookem není žádná sláva. Pokud chcete ukázat fotky z dovolené přátelům, všichni musí k počítači. Anebo notebook jde tam, kde jsou přátelé. Pokud používáte doma WiFi pro spojení s internetem pro PC, notebook, tablet či smartphone, tak notebook je bezkabelové řešení, baterie vydrží podle věku, stavu a zatížení dvě a více hodin.

Navíc baterie notebooku vás ochrání před ztrátou dat při náhlém výpadku proudu v bytě. Přijdete sice o spojení do netu, pokud nemáte router na záložním zdroji, ale notebook poběží dál a pokud píšete nějaký text, dokument si můžete v klidu dopsat, uložit a vypnout notebook.

Domov PC nebo notebook? Jak se tedy rozhodnout? Pokud nejste extrémní hráč, nebo nemáte speciální důvod, stolní PC v podstatě nepotřebujete. Většinu běžných úloh běžného uživatele (psaní a čtení textových dokumentů, přístup k emailu, webové stránky, internetové televize, videa, internetová rádia, zpracování fotografií z digitálního fotoaparátu nebo kamery…) zvládnete i na PC i na notebooku. Velký LCD monitor připojíte i k notebooku, tím ale z něho děláte vlastně stolní PC…

Nakonec rozhodnutí je i tak na vás, zda dáte přednost stabilnímu místu nebo mobilitě. To je hlavní rozdíl užívání stolního počítače nebo notebooku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..