Jak si vybrat dalekohled

dalekohled Když chodíte na turistické výlety nebo jen pozorujete ptactvo v okolí vaší zahrady, narazíte na stejný problém. Nejzajímavější objekty vašeho zájmu jsou od vás daleko. Krásná skála na obzoru, kam nestihnete zajít, zajímavý dravec na stromě, ze kterého uletí, když se přiblížíte. Jak si prohlédnout detaily obou? Pomůže vám dalekohled. Ovšem musíte si správně vybrat nejvhodnější typ.Dalekohledy jsou optická zařízení a platí při nich podobné principy, jako u fotoaparátů. Jejich hlavními parametry jsou přiblížení a světelnost. Čím více chceme zvětšit pozorovaný objekt, tím větší přiblížení by měl náš dalekohled mít. S tím ale roste velikost a hmotnost dalekohledu a na to musíme myslet, když si balíme batoh na turistiku. Přílišná zátěž nás spíše na výletě unaví.

Světelnost dalekohledu rozhoduje o jeho použití ve zhoršených světelných podmínkách. Nad ránem nebo podvečer, když ubývá slunečního svitu, za šera rozhoduje, jak kvalitní obraz budete mít před sebou. Větší světelnost se dosahuje zejména větším průměrem objektivu dalekohledu a to opět znamená nárůst hmotnosti. A samozřejmě i ceny.

girl

Orientaci v přiblížení a světelnosti dalekohledů usnadňuje jejich označení. Například 7×50 znamená, že dalekohled zvětšuje sedmkrát a má průměr objektivu 50 mm. A 10×25 je dalekohled s desetinásobným zvětšením a o průměru 25 mm. Zatímco první přibližuje méně, má ale jasný obraz i za šera, druhý dalekohled přibližuje desetkrát, ale obraz bude jasný pouze za jasného dne. Zato je ale lehký, protože je menší.

Jaké dalekohledy budou vhodné pro vás, záleží na tom, kde je chcete používat. Pro toulky přírodou a pozorování zvěře budou lepší lovecké dalekohledy, pro svou vysokou světelnost. I v šeru lesního porostu jasně uvidíte zvěř a ptáky. Pro běžnou turistiku nebo cykloturistiku jsou vhodnější lehčí dalekohledy s nižší světelnost, protože se venku pohybujeme jen přes den. Při pozorování živočichů v okolí zahrady hmotnost nehraje významnou roli, záleží na vás, kdy chcete dalekohled používat.

binokular

Při výběru dalekohledů jsou i další důležité parametry, které je třeba vzít v úvahu, ale světelnost a přiblížení jsou základní kritéria, která určují vhodnost dalekohledu pro zamýšlené použití.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..