Kolik megapixelů stačí na dobrou fotku

Jako jeden z klíčových parametrů digitálních fotoaparátů se udává počet pixelů snímače. Tedy na kolik obrazových bodů je rozdělen celý obrazec. Tato hodnota je zároveň ukazatelem, jaký kvalitní výtisk a do jaké velikosti umíme z fotky udělat. Zákazníci se mylně domnívají, že je to zároveň ukazatel kvality výsledné fotografie. A proto se každý rok objevují digitální fotoaparáty s větším počtem pixelů. Přesně v duchu hesla „čím více pixelů, tím lepší foťák“. Ale je to skutečně tak?



Bez ohledu na počet pixelů snímače digitálního fotoaparátu, pro posouzení kvality fotky je rozhodující, jaký kvalitní je prvek, na kterém si fotografii prohlížíte. Nejméně vhodné je prezentovat své fotografie na LCD ve fotoaparátu. Ty jsou tak malé, že detaily nevyniknou a i celek je zobrazen tak malý, že to snad ani nestojí za to. Digitální snímky by se měli prezentovat na větší ploše, tablet je opravdu minimální plocha, lepší je počítačový monitor a pokud máte k dispozici 22 palcový LCD panel, i tak je většina fotografií na nich zmenšená. A tedy mnoho detailů je zkreslených, komprimovaných, vynechaných.

Co se téměř nikde neuvádí, v žádných marketingových materiálech, je skutečná velikost snímače. Protože na kvalitu výsledné fotografie má rozhodující význam. Pokud je totiž snímač malý a malý je i počet pixelů, jejich hustota na čipu je nízká. Pokud na stejném čipu bude umístěno pětkrát více pixelů, musí být menší, či spíše hustší. A právě malá vzdálenost snímacích bodů od sebe způsobuje elektrické „rušení“, které se na fotce ukáže jako šum. Viditelný zejména při plném zobrazení 1:1. Avšak při komprimování na velikost, či spíše malost, běžných zobrazovacích zařízení, se šum „ztratí“. Není viditelný. Ale stále tam existuje.

Proto každoroční zvyšování počtu pixelů bez zvětšování plochy snímače je jen marketingový trik výrobců, jak každý rok nabízet nové a „kvalitnější“ digitální fotoaparáty. Není bez zajímavosti, že starší digitály se snímačem 3,2 Mpix dokážou i dnes vyrobit technicky kvalitnější fotografii, než dnešní 16 Mpix digitály. Jen jsou možná pomalejší. A rozhodující roli pro kvalitu výsledného snímku hraje i použitá optika, kvalita čoček a clona.

Pokud bereme v úvahu spotřební třídu kompaktních digitálních fotoaparátů, zcela by stačily zmíněné 3,2 megapixelové snímače. Z většího snímače sice umíme později v počítači vytvořit menší výřez zajímavého středu fotky a tím tak „nahradit“ chybějící zoom foťáku, ale nezapomínejte, že stále větší a větší snímače produkují stále větší a větší fotky, proto potřebujete stále větší paměťové karty a stále více místa na počítačovém disku, kam si fotky z digitálu ukládáte.

Proto používat dnes moderní 16 Mpix snímače v digitálním fotoaparátu není nutné, klidně si kupte fotoaparát s „pouze“ 12 Mpix nebo i 8 Mpix. Tento údaj totiž není ten hlavní, který určuje kvalitu přístroje a jediný, podle kterého byste se měli rozhodovat. A pokud máte doma sice starší, ale stále plně funkční digitální fotoaparát a jste spokojen s fotkami, které produkuje, nemusíte kupovat nový fotoaparát jen proto, že jsou na trhu a mají více megapixelů. Pro kvalitu fotky je totiž více určující vaše schopnost vidět svět kolem sebe v hledáčku, případně vědět nastavit parametry fotoaparátu před expozicí, než čip s velkým množstvím snímacích bodů.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..