Bydlíte v bytovce s centrálním vytápěním? Venku sychravo, nevlídně, v bytě chladno, radiátor studený. Podle teplárenské společnosti není zima, tedy se netopí. Ale vám je zima. Namísto letního trička hrubý svetr a stále nepomáhá? V bytě, ale i v kanceláři, máte několik elektrických spotřebičů, které během své práce spolu s dobrými radami vám pomohou zvýšit teplotu v místnosti o pár stupňů, abyste nenastydli.
V letních vedrech se od teplého vzduchu zahřáli nejen zdi budovy, ale i všechny předměty v místnostech. Když se vzduch ochladí, od těchto stěn a předmětů se vzduch ohřívá a tím je ochlazuje. Po pár dnech je již v bytě citelně chladnější.
Zlepšit tepelnou pohodu můžeme dvěma cestami. Zamezit únikům tepla z bytu či kanceláře a dodáním tepla.
Pokud máte zavřená okna, stále vám z bytu může teplo unikat. Máte spížní skříňku v kuchyni? Určitě má větrací otvory ven z bytovky. A pokud má neutěsněné dvířka, tak přes ně větráte celou kuchyň a celý byt. Netěsné dveře můžete utěsnit samolepící molitanovou páskou, kterou na spížní dveře nalepíte zevnitř. Průvan může být i mezi rámem dřevěné spížní skříně a panelem. Na ucpání použijte silikonový tmel v tubě 300 ml.
Máte pojistky/jističe v chodbě? A už jste měli dole kryt? Najdete tam velkou díru směrem do chodby, do instalačního jádra na schodišti. Pomoci může trochu PUR pěny, ale pozor, nepracujte s vedením pod napětím, vypněte jistič na chodbě, dokud pěna nevytvrdne.
V koupelně máte větrací mřížky pro odvod vlhkého vzduchu a případného zápachu z WC. Odvádějí vzduch do potrubí v instalačním jádře, které končí na střeše domu. Pěkný komín, který slušně odsává vzduch z vašeho bytu. Vašeho vyhřátého bytu. Pokud se nekoupete, zavřete mřížku a určitě nenechávejte zbytečně pootevírané dveře do WC a koupelny. Zpomalíte tím proudění vzduchu a tím ochlazování v bytě.
V kuchyni máte určitě digestoř, odsavač par. Pokud je zaústěn do odsávacího komína v jádru, zavřete jeho dvířka, když nevaříte. Opět zamezíte úniku tepla z bytu.
Vchodové dveře nemáte křivé? Doléhají k prahu? Nefučí vám tudy do bytu? Pokud ano, opět pomůže samolepící těsnící páska molitanová nebo silikonová, k dostání v prodejnách domácích potřeb nebo potřeb pro řemeslníky a stavebníky.
Když svůj domov takto utěsníte, nezapomeňte občas vyvětrat. Otevřete okno dokořán na pár minut, ať se vymění vzduch, ale předměty a stěny nestihnou vychladnout a pak ho zase zavřete. Takto z bytu dostanete i vlhkost, která by se jinak srážela na oknech nebo zdech a ty by mohly začít plesnivět.
Jak ohřát byt bez ohřívače?
Pokud je venku teplota pár stupňů pod vaši teplotu pohodlí, je zbytečné zapínat silné ohřívače, když se v radiátorech ještě netopí. Pokud jste zamezili únikům tepla podle rad výše, stačí „zatopit“ odpadním teplem elektrických spotřebičů, které i tak běžně používáte. Používáte stolní počítač? Ten „zatopí“ teplem okolo 150W a herní počítače i dvojnásobkem. Pár desítek wattů přidá i LCD monitor. Používáte notebook? Můžete počítat s teplem okolo 60 W každou hodinu.
Tím nechci říct, že máte osobní počítač používat místo ohřívače. Ale můžete ho zapnout o pár minut dříve, než si k němu sednete a zatím se například nasnídat. Potřebujete si něco vyřídit a přerušit práci na PC na půl hodinku? Jednoduše ho na tu chvíli nevypínejte. Jeho životnosti to nijak neublíží a odpadní teplo vám může být užitečné.
V podzimním období se doma často suší ovoce. Pokud máte elektrickou sušičku, její intenzivní využívání může být k užitku. Nejen, že získáte množství kvalitního sušeného ovoce bez konzervantů, ale i odpadní teplo sušičky (150 až 400 W dle typu) může přispět k vašemu komfortu. Jen nezapomeňte, sušička vysušuje ovoce, vlhkost se dostává do vzduchu a tak občas důkladně vyvětrejte. I tak ale sušička může zvýšit teplotu v místnosti i o dva stupně Celsia.
Máte doma čerstvé vlašské ořechy? Zapněte na chvilku elektrickou troubu, pak ji vypněte, nechte trochu vychladnout (ořechy chcete sušené, ne pečené) a ořechy vložte na plechu do trouby. Trochu se zahřejete a ořechy rychle vyschnou.
Pokud doma používáte na svícení klasické žárovky, i ty produkují dost tepla. Prakticky jakýkoliv spotřebič, který ve vedrech ještě více způsobuje dusno a vypínali jste je, vám může na podzim a jaro naopak pomoci lépe snést těch pár chladných dní, než se spustí centrální zdroj tepla. A nejlepší na tom je, že se jedná o odpadní teplo, za které nic navíc nezaplatíte, pokud dané spotřebiče i tak používáte, jen možná změníte režim jejich využívání a utěsníte zbytečné díry do bytu.