Okrasná i užitková zahrádka v malém truhlíku

Na pěstování nepotřebujete mít žádnou velkou zahradu. Při troše skromnosti se dá krásně osadit i okenní parapet, pokud nemáte balkon. Záleží jenom na vás, zda dáte přednost květinám nebo třeba bylinkám do kuchyně. Pořídit se dá i leccos užitečného. Zasadit se dají třeba truhlíková rajčata, která jsou nenáročná na množství zeminy a vyšlechtěná speciálně pro uvedené účely.



Jak si zkrášlit okenní parapet, abyste z něj měli radost i užitek?

Nejprve si parapet důkladně očistěte a umyjte. Jakmile bude zářit novotou, popřemýšlejte, co by se na něj nejlépe hodilo, aby vám maximálně sloužil? Půjdete spíše cestou okrasných květin, které budou při pohledu z ulice dělat parádu, nebo milujete vaření s bylinkami a něco byste chtěli stále přidávat do polévky či k masu? Pak nejspíše sáhnete k čistě bylinkovému pěstování. Pak je ještě třetí možnost, a sice pěstovat něco užitečného, třeba už zmiňovaná rajčata nebo okurky. I v pěstování v truhlíku ale platí, že fantazii se meze nekladou. Milujete ostrá jídla? Nenáročné na pěstování jsou i chilli papričky.

Ať nikomu nespadne nic na hlavu

Pokud jste si promysleli koncepci, můžete se pustit do práce. Ideální je zabezpečit si parapet proti tomu, aby vám rostliny spadly dolů. Instalace různých zábran v podobě lišt, které můžete na obou stranách připevnit do zdi, rozhodně není od věci. Nikomu by nebylo příjemné, kdyby mu váš truhlík spadl na hlavu, když půjde pod vašimi okny. Když je vše dobře zajištěno proti spadnutí, rozhlédněte se nejlépe po truhlících.

Bez drenáže se neobejdete

Výborné jsou samozavlažovací varianty. Výrazně usnadňují péči, zajistí, že si rostlina bude brát tolik, kolik potřebuje. Pokud nemáte samozavlažovací truhlíky, můžete si drenáž vyrobit sami do obyčejného truhlíku, dokonce vás tento postup vyjde levněji. Klasický truhlík totiž můžete dostat klidně za třetinu nebo dokonce čtvrtinu ceny toho samozavlažovacího. Proto ušetříte. Jednoduše dospod truhlíku rozložíte vrstvu kamínků, můžete také použít nějaké keramické střepy třeba z rozbité vázy. Udělejte z těchto střepů jemnější drť jednoduchým rozbitím. Díky drenáži nedojde k nepříjemnému přelití rostlin. Nic není pro rostlinu tak zničující, jako když její kořínky začnou uhnívat.

Související:  Ploty se dají stavět i v lednu

kvetibac

Sázejte do kvalitního substrátu

Dalším krokem je vyplnění truhlíku substrátem zeminy. V zahradnictvích najdete pestrou škálu substrátů pro různé účely, takže si můžete vybrat ten pravý. Ovšem není nadto, když máte možnost si někde na zahradě odebrat hlínu z kompostu. Potom se vaše rostlinky budou hnát ven jedna radost. Navrstvěte substrát přibližně do tří čtvrtin výšky truhlíku. Při přesazování rostlin platí, že by v truhlíku měly být umístěny přibližně stejně hluboko, jako v sadbě. Přimačkávejte rostliny po přesazení do země jenom velmi opatrně, aby se nepoškodily. Pak lopatkou ještě zlehka dosypte další substrát.

Zvykejte rostliny na přímé slunce a nepřelévejte je

V případě čerstvě zasazených rostlin je třeba brát ohled na to, aby nebyly hned vystaveny přímému intenzivnímu slunci a také je nepřelévejte. Pokud máte třeba parapet na straně, kam svítí celé odpoledne slunce, raději rostliny v prvních dnech lehce stiňte třeba látkovým hadříkem, než si na přímé záření zvyknou. Stejně tak pozor na přelévání. Ani v případě teplomilných rostlin by voda v truhlíku neměla být stále na maximu a to zejména tehdy, pokud je pár dní zataženo a rostlina nemá tak velkou spotřebu vody. U samozavlažovacích truhlíků bývá ukazatel jasně vypovídající o hladině vody. U klasických truhlíků můžete špejlí píchnout do hlíny až ke dnu, abyste zjistili, jak vysoká je vlhkost. Přizpůsobujte zálivku počasí.

 

 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..