Jak vysít papriky

Pěstovat zeleninu můžete nejen, když bydlíte na vesnici, ale i ve městě, dá se to i na balkoně bytovky místo květů. Pokud nechcete kupovat sazenice neznámých odrůd na tržnici, můžete si vypěstovat vlastní sazenice ze semen. U paprik je na to právě teď, začátkem února, nejvhodnější termín. Jak si tedy vypěstovat vlastní sazenice?V první řadě potřebujete semena vhodné na vysévání. Pokud žádné nemáte, dají se koupit v zahrádkářských potřebách i supermarketech. Nejlepší je ale si na podzim odložit z nejkrásnějších plodů. Semena vám mohou darovat i vaši sousedé na vesnici, pokud pěstují své vlastní osvědčené odrůdy.

semena papriky z minulé úrody

Aby semena vyklíčila potřebují kvalitní lehký a výživný substrát. Ten také dostanete koupit v zahrádkářských potřebách a úplně vám postačí jeden pěti nebo desetilitrový sáček. Když koupíte substrát se supresivním účinkem, ochráníte budoucí rostliny před velkou hrozbou, nemocí s názvem padání klíčních rostlin.

supresivní substrát a sadbovače

Abyste po vyklíčení a narostení sazenic neměli problémy s jejich přesazováním do půdy nebo květináčů, nejlepší je použít sadbovače. Oddělené malé prostory pro kořínky, aby se vám vzájemně nepreplietli, jak by to bylo v jednom výsevném truhlíku. Sadbovače dostanete také za pár korun koupit v obchodech. Jsou vloženy do společné misky na přebytečnou vodu, která odtéká z jednotlivých sadbovačů otvory na jejich dně. A mají stříšku, jakýsi mikrosklenník.

semena papriky v substrátu

Substrátem naplňte sadbovače, upěchujte ho a pak udělejte malou jamku na semena asi 7 mm hlubokou. Vložte po dvě nebo tři semena do jamky a zakryjte substrátem. Ne každé semínko vyklíčí, tím, že jich dáte více do jedné jamky, zvýšíte své šance na zdravou zeleninu. Pokud vyklíčí všechna semena, nejslabší rostlinku prostě nad zemí ustřihněte. Kdybyste se ji pokusili vytrhnout, mohli byste při tom poškodit jemné kořínky i ostatních rostlinek.

rosení semen

Zasety semínka v substrátu je nutno zalít. Ale jemně, abyste nevyplavili právě zaseta semena paprik. Nejlépe rozprašovačem, který jste natlakovali jen jemně, aby voda nerozstřikovala substrát.

mikrosklenník

Na závěr přikryjte sadbovače průsvitnou stříškou, která vytvoří klíčícím semenům vhodné mikroklima a umístěte je na světlé a teplé místo, nejlépe na parapet okna, obráceného na jih. Pravidelně po troše zavlažujte substrát a pozorujte, jak se ze semen stávají malé rostlinky, vaše budoucí sazenice paprik.
 


 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..