Rajčata vyséváme v březnu

Rajčata patří k oblíbeným druhům zeleniny. Pokud je nechcete kupovat v hypermarketech, můžete si je vypěstovat sami na balkoně nebo v zahrádce. Na jaře sice máte možnost koupit hotové sazenice na trhu, ale lépe je vypěstovat si své vlastní. Semena koupíte buď v zahrádkářských prodejnách nebo si odložíte z loňské úrody. Březen je pro založení úrody ideální čas.



Mnoho lidí začalo upřednostňovat před pěknými, ale neužitečnými květinami na balkoně pěstování zeleniny. Náklady i péče jsou stejné, užitek nesrovnatelný. Na snídani úroda z pár truhlíků stačí, ale skutečnou úrodu sebereme když pěstujeme rajčata na zahrádce. Vypěstování si vlastních sazenic má dvě výhody. Jednak je to levnější, než kupování hotových sazenic, jednak víte přesně, kterou odrůdu jste si zaseli a jaké rajčata budete sklízet. To při nákupu sazenic nelze zaručit.

Při setí rajčat doma potřebujete výsevní substrát, semena a sadbovače. Secí substrát obsahuje méně živin, než běžný, tedy nutí rostlinky produkovat více kořínků, což jim pomůže při zasazení do zahrady k lepšímu zakořenění. Sadbovače zase zajistí, že se kořínky jednotlivých rostlin neproplétají a při sázení je nepoškodíme.

Po naplnění sadbovače substrátem položte semínka do středu na povrch a zasypte je několik milimetry substrátu. Nebo vytvořte malou prohlubeň tužkou nebo dřevěnou paličkou, vložte semínko rajčata a zasypte, opět jen několik mm substrátu. Mírně upěchujte povrch a můžete zavlažit.

výsev paradajok

Aby proud vody semínka ze substrátu nevyplavil, používáme na první zavlažování rozprašovač vody. Ten orosí povrch substrátu, ale nepoškodí čerstvý výsev.

Na závěr je třeba přikrýt sadbovač průsvitným víčkem nebo alespoň potravinářskou fólií s pár otvory na větrání. Kryt vytváří mikroklima, kterou semena potřebují na vyklíčení. Dostatek světla a tepla zajistíme semenům rajčat tím, že sadbovač umístíme na okno orientované na jih.

Rajčata potřebují asi dva měsíce růstu ze semene, dokud je můžeme dát ven do zahrady nebo na balkon. Protože ideální podmínky pro ně venku u nás začínají v polovině až koncem května, je druhá polovina března ideálním časem na jejich výsev. Tím, že se naučíme vysévat rajčata ze semen sami, zajistíme si jistou nezávislost od producentů sazenic a později i samotné zeleniny. Doma pěstovaná zelenina, dozráváná na slunci, je zcela určitě bez chemických postřiků a je nejen zdravá, ale i chutná. Slunce dělá zázraky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..