Jak vyrobit krmítko pro ptáčky

Krmit zpěvné ptáky v zimě se vyplatí minimálně ze dvou důvodů. Jednak pomůžete překonat tuhou zimu tvorům, které později na jaře a v létě zbaví vaši zahradu přebytku hmyzu a tím ochrání stromy i ovoce před zničením. A také můžete nerušeně pozorovat a fotografovat opeřence, jak hodují na dobrotách, které jste jim připravili. Vyrobit krmítko pro ptáky je velmi jednoduché.



Různé krmítka dostat koupit v zahrádkářských prodejnách a jsou také v akciové nabídce sítí supermarketů. Pokud máte po ruce Aku vrtačku a nějakou desku, jednoduché krmítko vyrobíte ani ne za hodinku.

Základ krmítka je spodní deska, na kterou upevněte dvěma šrouby boční lišty. Brání spadnutí semen z krmítka na zem. Tloušťka desky může být od 10 do 25 mm, bočnice by měly převyšovat boky alespoň 20 mm. Neměli být zcela vodotěsně připevněny k základně ani k sobě. To proto, aby se voda, rozpuštěná z navátého sněhu, nedržela v krmítku, ale snadno vytekla ven. Délka základny je od 20 do 30 cm, šířka mezi 10 a 20 cm. V podstatě použijte jakoukoliv desku a nemusí být hoblovaná, ptákům spíše vyhovuje materiál v přirozeném stavu.

krmítko

Druhou částí krmítka je stříška, aby na potravu ptákům nepršelo. Střecha musí být širší, než základna, ideálně o 3 cm na každé straně. Docílíte to tak, že pokud nemáte širokou desku, ze spodní základny uřežte kus, nebo na stříšku připevníte rozšiřující lištu. Efektní jsou krmítka s „A“ stříškou, mnohem snadněji se ale vyrábí jednoduchá krmítka se šikmou stříškou.

krmidlo

Stříšku na základnu připevníte sloupkem z hranolu, odříznutého například z fošny nebo hrubší desky, v nouzi ze suchého větve. Důležité je, aby spodek byl kolmý k ose sloupku a vrch mírně šikmo. K základně i stříšce upevněte sloupek dvěma vruty do dřeva. Šikmá střecha odvádí dešťovou vodu mimo krmítka, potrava ptákům nezmokne a nehnije.

Krmítko není třeba lakovat a chránit před vlivy vnějšího prostředí, V závislosti na použitém dřevu vydrží několik let. A pak si vyrobíte nové. Navíc ptáci mají raději přírodní materiál, než lakovaný.

Krmítko pro ptáky

Hotové krmítko upevníte na strom například pomocí lustrové háku, zakrouceného do středu sloupku přes stříšku, nebo si hák vyrobte ze zahnutého dlouhého vrutu. Teď už stačí zavěsit krmítko na větev na stromě tak, aby bylo ve výši 2 až 3 metry nad zemí a samozřejmě abyste dokázali pohodlně do něj nasypat pár hrstí slunečnice nebo jiných semen pro ptáky. A už nic nebrání tomu, abyste mohli pozorovat, jaké ptactvo se vlastně ve vaší zahradě v zimě nachází a kdy si chodí dát si něco dobrého na zub.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..