Vyrobte si postel svých snů
Každý máme své představy o zařízení a vybavení svého domu. Zajímavé inspirace najdeme na sociálních sítích, webových magazínech i v tištěných lifestylových časopisech. Na lesklém křídovém papíře vypadá všechno krásně. Ovšem návštěva prodejen v nás často zanechá nepříliš lichotivý dojem.
Když si vysníte svůj nábytek do nového domu a pak si máte vybrat z nabídky prodejců nábytku, musíte silně ubrat ze svých představ anebo opravdu hluboko sáhnout do kapsy, když je řeč o zakázkové výrobě nábytku. Pokud se jedná o zařízení obýváku, není problém počkat pár týdnů na jeho dodání. Namísto pohodlné sedačky si na tu dobu vystačíte i s dřevěnými židlemi, když víte, že to není na trvalo. Horší je to s ložnicí. Když nemáte pořádnou postel, tak si pořádně neodpočinete a pak podáváte slabý výkon v zaměstnání a jste nevrlý i doma. Ale jak se můžete těšit na spánek, když tam nemáte postel, kterou jste si vysnili?
Domácí výroba nábytku je pro kutila už „vysoká škola“. Stačí si ale uvědomit, že postel se skládá ze dvou hlavních částí. Rám postele a samotné lůžko. A že vyrábět opravdu nemusíme úplně všechno. Pro zdravý spánek je nedůležitější kvalitní rošt a pohodlná matrace a ty dnes seženeme bez problémů. Pak už stačí „jen“ vyrobit rám postele, do kterého rošt i matraci vložíme a můžeme jít spát s pocitem dobře udělané práce.
Když si uvědomíte, že rám postele jsou v podstatě jen sešroubované dvě dlouhé a dvě kratší desky, popřípadě na čtyřech nožičkách, které taky koupíte třeba v hobby marketu hotové, tak od výroby vlastní postele nejste daleko. A když dokážete takto vyrobit jednoduchou ale pevnou postel, tak je už jen krůček k tomu, abyste vyrobili postel, kterou si představujete. S tvarovanými čely nebo ozdobnými bočnicemi. Dřevotřísku nebo masiv vám nařežou v hobbymarketu a ani s dopravou dnes nebývá problém. Na vás zůstává jen vše dobře promyslet, rozkreslit, navrtat a sešroubovat. A v případě dřeva ještě povrchově upravit.
Když navrhujete svou vlastní postel, tak potřebujete brát do úvahy tři hlavní parametry. Prvním je samozřejmě délka lůžka. Běžný rozměr 200 cm je vhodný pro postavy do 180 cm výšky, pro vyšší osoby je potřeba delší postele. Druhým je šířka. Standardem je 80 cm, pro pohodlný spánek je ideální 90 cm, u dvoulůžka pak je standardem 160 cm, ale 180 cm je pohodlnějších. Na co nesmíte zapomínat, je výška. Ne postele samotné, ale plochy, na které budete ležet. Výška lůžka nad podlahou. Nízké lůžko možná vypadá moderně, ale je to jen snaha výrobců o úsporu materiálu, za kterou zaplatíte spánkem v průvanu a prachu nad zemí. Aby se vám z postele ráno lehce vstávalo a večer lehce uléhalo, je výška cca 50-60 cm ideální.
Celá táto výška nemusí být zajištěna jen konstrukcí postele. V různých výškách se vyrábějí i matrace a 22 cm vysoká matrace je běžně k dostání. Takto dokážete „opravit“ chybu v návrhu postele ale také zlepšit užitnou hodnotu starší postele, která měla nízkou výšku lůžka.
Celá matrace musí být v rámu postele fixována v hloubce minimálně pět centimetrů, aby držela pevně. K tomu připočtěte výšku roštu, na kterém leží, a nezapomeňte na lišty, které nesou rošt a musí být k rámu postele pevně přišroubované. Taky potřebujete delší bočnice zpevnit příčnými výstuhami, aby byla vaše postel pevná. Tak si spočítáte nejmenší možnou výšku bočnic postele. K složení dřevěných dílů slouží promyšlené kování a šrouby, které jsou také k dostání v hobbymarketech.
Když vás neuspokojí nabídka prodejen s nábytkem a máte úplně jinou představu o tom, jak by měla vypadat vaše postel, než výrobci nábytku, vlastně nic jiného, než vrtačku nepotřebujete. Samozřejmě trochu fantazie, tužku a papír. Vše ostatní dodají prodejny pro hobby včetně přířezu materiálu a dodavatelé kvalitních matrací.