Domácí mazlíček naučí děti zodpovědnosti a řádu

Pokud máte potomka, nejspíš vás už někdy zaskočil otázkou, zda by mohl chovat nějakého domácího mazlíčka. Pokud je pro vás pejsek příliš náročný a máte pocit, že vaše dítě ještě není zralé na takovou odpovědnost, můžete zvolit nějakého menšího tvorečka, který nevyžaduje venčení. Proberme si nejčastěji chované živočichy a řekněme si k nim pár slov.



Zvíře není hračka

Na úvod je důležité dítěti zdůraznit, že zvíře není hračka, kterou může odložit do kouta, když ho přestane bavit. Je třeba mu věnovat pozornost každý den, pravidelně se o něj starat. Je to závazek do budoucnosti. Musí se o zvíře postarat i v případě, že někam pojedou. Buď ho vezmou s sebou na cesty, nebo musí zajistit někoho, kdo se o něj bude starat. Na druhou stranu starost o zvíře je pro dítě dobrou výchovnou lekcí a motivací. Poznají, co obnáší starost o živého tvora, učí se zodpovědnosti, určitému řádu. V neposlední řadě také posilují svůj vztah k přírodě.

Na křečka s ochočením opatrně

Vhodným mazlíčkem pro chovatele začátečníka je například křeček. Stačí mu klec nebo terárium o ploše 50 krát 30 cm. Nesmí se zapomenout na hnízdo na spaní ze sena případně kusů papíru. Důležité jsou prolézačky a šplhadla, křečci mají rádi pohyb a využijí jich. Stravu potřebují pestrou, obilí, semena, zeleninu a ovoce, oříšky, tvrdé pečivo, seno a čerstvou trávu, dále dostatek vody pomocí napáječky. S ochočením je třeba být trpělivý a postupovat opatrně.

morce

Morče je pohodový tvor

Velmi příjemné je také morče. Má přátelskou povahu a rychle se dá ochočit. Uvítá větší boudu či terárium s prostorem až metr čtvereční, to pokud chováte dvě zvířata. Ovšem pozor, dospělí samci se spolu nesnesou, společně se dají chovat dvě samice, nebo pár, chcete-li mít mláďata. Krmí se dvakrát denně. Ideální je luční seno, obiloviny, tvrdé pečivo, čerstvé ovoce a zelenina a čerstvá tráva. Jednou týdně je třeba vyměnit podestýlku ze slámy či měkkého sena a hoblovaček, ovšem část té čistší je dobré nechat, aby morče mělo pocit domova (pozná to podle pachu). Nezbytně nutné je zajistit napáječkou dostatek vody. Výborný je ponechat kousek dřeva, aby si měl na čem brousit drápky. Má-li dlouhou srst, je třeba morče vyčesávat.

Související:  Fenomén dnešní doby: Pestrobarevné náramky z gumiček

hlodavec

Potkan miluje pohyb

Potkani jsou inteligentní a velmi živá zvířata. Musí se mu zajistit dobrý domeček nebo klec, takový, který neprokouše. Minimální rozměr by měl být 75 krát 65 krát 45 cm. Je třeba uvnitř vytvořit pelíšek z kousků papíru, slámy či hoblin. Podestýlka se vyměňuje jednou týdně, tehdy je ovšem třeba část nechat. Nevyměňujte zhruba čtvrtinu celkového objemu čistší podestýlky, aby potkan svůj pelíšek poznal čichem. V domečku by měl mít různé prolézačky, překážky, aby se cvičil, má totiž velmi rád pohyb. Potřebuje vyváženou stravu složenou z ořechů, granulí, semen, zrní, čerstvého ovoce a zeleniny. U mláďat byste neměli zapomínat na bílkoviny, tedy vejce, mléko nebo vařené maso. Důležitý je i minerální solný liz. Nesmí chybět ani napáječka s kovovým zakončením.

Zakrslý králík si zamiluje zahradu

Pro méně zkušené chovatele se hodí i zakrslý králík. Pro jeho chov je ideální bouda, kterou můžete dát na zahradu, pokud ji máte. Výborný je i velký výběh, který je ale potřeba pojistit proti tomu, aby se zvíře podhrabalo ven. Podestýlku stačí měnit jednou týdně a přibližně čtvrtinu té čistší je třeba nechat, protože tito tvorové potřebují, aby měli své teritorium označené. Jedí pšenici a oves, tvrdé pečivo, granule, jablka, mrkev, salát, seno a čerstvou trávu. Potřebují i minerální solný liz a pitnou vodu.

Radost mnohonásobně převýší starosti

Pokud sáhnete k některým zmíněným mazlíčkům, nespletete se, ať už půjde o křečka, morče, potkana, nebo zakrslého králíka. Potomek bude mít živého společníka. Jaká starost na něm bude spočívat? Především o zajištění krmení (mít doma zásobu, dodávat zvířeti kvalitní a pestrou stravu) obvykle dvakrát denně. Dále mu vystlat pelíšek na spaní, podestýlku pravidelně vyměňovat, stačí to jednou týdně. Dávat pozor na jeho zdravotní stav, zacházet s ním ohleduplně, nerušit ho (například křečci jsou aktivní hlavně v noci, přes den vyžadují spíš klid). Pokud přijdou zdravotní problémy, navštívit veterináře. Není to tolik starostí, které by se s trochou organizačního smyslu nedaly zvládnout. Radost ze zvířete je samozřejmě mnohonásobně předčí.
 


 

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..