Milovníci stromů, vypěstujte si doma bonsai

bonsai-tree Milujete stromy, rádi byste si nějaký zasadili a vypěstovali od malého stromečku až po velký gigant? Možná vám ale chybí zahrada, kde byste se mohli tomuto svému koníčku věnovat a předvést své schopnosti. Naštěstí se můžete své zálibě věnovat i v městském bytě. Místo velkých stromů ale pěstujte bonsaie.



Vybírejte jehličnany i listnáče

Jak to zařídit, aby pokojové bonsaie pod vaší péčí nezahynuly, ale naopak čile prosperovaly? Potřebují především dostatek světla a kvalitní zálivku. Neměli byste podcenit ani podmínky, ve kterých bude stromek vyrůstat, takže byste i výběr druhu měli podřídit podmínkám, které ve vašem bytě panují s ohledem na slunce, stín, vzdušnou vlhkost a vůbec celkové místní podnebí. Záleží jenom na vás, zda si pro svůj pěstitelský um zvolíte jehličnaté nebo listnaté odrůdy. Miniaturní bonsaie v misce či květináči se substrátem jsou vhodným společníkem, který vás bude těšit po mnoho let.

Stromek potřebuje dostatek světla

Jak na bonsaie? První otázkou je, kam bonsaie přesně umístit. Nejlepší je, zajistit jim místo hned u okna na světlém místě, kde pravidelně svítí slunce. V případě, že byste ji nemohli umístit u okna, ale jinde v místnosti, bude bonsai vyžadovat pravidelné posvěcování umělými světelnými zdroji, například zářivkami.

working-on-bonsai

Správná zálivka znamená polovinu úspěchu

Rozhodně byste neměli podceňovat ani zalévání bonsaií. Vystihnout správnou dobu zálivky a její optimální množství znamená úspěšné pěstování. Nikdy nenechte bonsaie úplně vyschnout. Jak zjistit, zda už potřebují zalít? Poznat, jak je zemina v květináči suchá, není nijak složité. Čím světlejší a na omak prašnější zemina je, tím je také sušší. Tmavší zemina je dostatečně zavlažená a vlhký povrch ucítíme i na omak. Není vhodné zalívat bonsai najednou a hodně. Před provedením zálivky vezměte do ruky rozprašovač naplněný vodou a lehkým rozprášením vodní mlhy zeminu trochu navlhčete. Teprve potom přikročte k zalévání. Díky navlhčení zajistíte, že se zálivka bude dobře vsakovat. Správné vsakování podpoříte i tím, že budete zalévat pomalu, postupně a přerušovaně. Také voda na zalévání by rozhodně neměla být právě natočená z kohoutku, ale odstátá a přibližně pokojové teploty.

Zajistěte dostatečnou vlhkost vzduchu

Podmínkám pěstování stromků také musíte věnovat patřičnou pozornost. Ideální je pro bonsaie vzdušná vlhkost cca 40–50 %. Nevyhovuje jim suchý vzduch, který z velké části v našich bytech zajišťuje ústřední topení. Proto není špatný nápad zvýšit vzdušnou vlhkost třeba tím, že do prostoru na šňůru pověsíte mokré prostěradlo, ze kterého se bude odpařovat postupně voda a tím vlhkost v místnosti zvyšovat a zlepšovat životní podmínky nejenom pro bonsai, ale i pro vás, protože ani člověku nevyhovuje suchý vzduch. Nebo můžete do místnosti umístit zvlhčovač vzduchu či odpařovací nádoby.

tranquility

Dodávejte živiny a správně tvarujte

Květináč s bonsaím má pouze omezenou velikost, proto i množství substrátu zeminy, které se do něho vejde, není příliš velké. V důsledku toho se tato zemina dříve či později vyčerpá, strom z ní vysaje živiny. Proto je pro úspěšné pěstování nezbytné pravidelně doplňovat živiny. Abyste u bonsaie udrželi charakter malého stromečku, je důležité jej tvarovat. Jako první tvarujete kmen, teprve potom přicházejí na řadu větve. Abyste zajistili jeho tvar, musíte provádět pravidelně řezy a drátování stromku. V zásadě můžete tyto operace, tedy jak řezání, tak stříhání a zaštipování větví a také drátování provádět většinou v libovolnou dobu. Podobná situace je i s přesazováním. Ideální čas pro úpravy stromku ovšem nastává v březnu a dubnu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..