Pečící papír: Je dobrým pomocníkem v domácnosti?
Lidé, kteří v domácnosti pravidelně pečou, už jistě pochopili výhody pečicího papíru. Příprava pokrmů na něm je snadná a navíc zdravá. Jaké má pečicí papír výhody? Představíme si některé z nich.
S pečicím papírem minimalizujete při přípravě pokrmů spotřebu tuku. Zatímco když pečete třeba vánoční cukroví, musíte plech vymazat tukem. S pečicím papírem vám tato procedura odpadá. Je ale opravdu pečicí papír výhodnější a zdravější?
Zmenšuje tvorbu rakovinotvorné látky
Potraviny připravované při vysokých teplotách ze surovin, které obsahují cukry, nám přinášejí riziko v podobě karcinogenní látky akrylamidu. Tato látka se uvolňuje právě při pečení. Najdeme ji například u hranolků, chipsů, pekařských výrobků nebo i pražené kávy. Akrylamid se objevuje u potravin, u kterých teplota zpracování překračuje 120 °C. Platí, že čím vyšší teplota zpracování u dané potraviny, tím více této látky se uvolňuje. Ovšem potraviny samozřejmě tepelně upravovat musíme, jinak bychom je nemohli jíst. Například použití pečicího papíru ale tvorbu této rakovinotvorné látky prokazatelně snižuje a tím pomáhá našemu zdraví. Takže odpověď zní, zda je pečicí papír zdravý, zní ano. Měli bychom ale nakupovat jenom kvalitní pečicí papír. Neváhejte si raději připlatit za trochu dražší papír, u kterého ale znáte složení. Vyhněte se levným papírům pocházejícím kdoví odkud. Ty mohou představovat stejné zdravotní riziko jako samotné akrylamidy a ve finále nejsou zdravější, ale spíše naopak. Také se na levné papíry mohou pečené potraviny lepit a může být problém je vůbec odtrhnout.
Vícenásobným použitím ušetříte
Výhodou pečicího papíru je, že nemusíte drhnout plech případně pekáč. Nečekají vás nánosy více či méně připálených zbytků, které musíte nejprve odmočit, než se vám je podaří sundat dolů. Jednoduše stáhnete papír a je hotovo. Pokud je papír čistý i po provedeném pečení, můžete ho použít znovu a dokonce i víckrát. Kromě obyčejných pečicích papírů, které jsou skutečně papírové, existují i další druhy papírů na pečení vyrobených ze silikonu. Silikonový pečicí papír se dá používat opakovaně a umýt ho je velmi snadné a rychlé, takže vám ušetří čas strávený v kuchyni. Existují dokonce i druhy jedlého pečicího papíru, které se spojí s těstem a nemusíte se bát je sníst. Navíc na papíře můžete péct téměř cokoli od buchet, závinů či koláčů až po sušenky, maso nebo třeba i brambory. Ustřihnete si vždy kus papíru trochu větší než je plech, to je důležité, aby těsto nepřeteklo.
Fólie zachová aroma i šťávu
Dá se používat také pečicí fólie vhodná k pečení masa. Pokud pečete ve fólii, ušetříte část energie, jelikož se ve fólii vytvoří pára, která také pomáhá rychlejší tepelné úpravě. Do fólie lze přidat k masu bylinky, koření nebo další přísady. Výhodou takového zpracování masa je, že z něj neuniká aroma ani šťáva. Připravené jídlo pak krásně voní a pečené maso si zachová svoji šťavnatost. Dnes už jsou k dostání různé sáčky na pečení apod. Pokud ovšem chcete, aby maso získalo křupavou kůrku, musíte před koncem pečení fólii či sáček rozříznout.
Nechcete papír? Používejte rozstřikovač oleje
Pokud nechcete pečicí papír používat, třeba proto, že přesně neznáte jeho složení, existují i další možnosti, jak omezit vrstvu tuku, kterou plech či pekáč vymazáváte. Používejte olej ve spreji. V domácích potřebách zakoupíte lahvičku s rozstřikovačem, do které si můžete přelít část oleje. Potom jednoduše stisknete ostřikovač a drobounké kapičky oleje nastříkáte na plech či pekáč. Má to tu výhodu, že skutečně víte, čím jste plech nebo pekáč vymazali. Na povrchu se vytvoří jenom slabounký film, ovšem dostatečný k tomu, aby se upečené jídlo nepřichytávalo k povrchu a dobře se vyklápělo. Díky rozstřikovači nanášíte mnohem menší vrstvu tuku, než natíráte-li mašlovačkou rozpuštěné máslo.
„Ovšem potraviny samozřejmě tepelně upravovat musíme, jinak bychom je nemohli jíst“
protestuji
To samozřejmé můžete. Pokud to ale nedoplníte či neupřesníte, tak je to přesně takový protest, jako ty ostatní podzimní v ulicích: Výkřik do tmy bez odezvy.