Zdravé jídlo jako koníček? Pozor, ať se z něj nestane posedlost

Stala se vaší zálibou zdravá výživa? Pročítáte v obchodech pečlivě etikety potravin, které kupujete, aby neobsahovaly žádné nezdravé přísady? Hlídáte si pozorně jídelníček, abyste nekonzumovali příliš velké množství tuků nebo cukrů? Nedáte ani ránu bez patřičné denní porce ovoce a zeleniny? Nepřehánějte to. Jinak budete na nejlepší cestě onemocnět. Že nevěřícně kroutíte hlavou? Ale, ano skutečně je to tak.Odmítáte jíst všechno, co není bio?

Pokud to s vašimi zdravými stravovacími návyky budete přehánět do té míry, že už vám na nic jiného nezbude čas a zdravé stravování se stane vaší největší prioritou, jste na nejlepší cestě onemocnět chorobou zvanou ortorexie. Jde o posedlost zdravým životním stylem, která se projevuje do té míry, že vám značně komplikuje život. Vaším jediným zájmem se stává zdravé jídlo. Odmítáte sníst cokoli, co není 100 % přírodního původu. Situace může dojít tak daleko, že si na návštěvu přinesete vlastní jídlo a nejíte nic z toho, co vám nabídnou z obavy o svoje zdraví, protože oni přece nejedí bio, tak, jako vy. Pro své okolí budete nesnesitelní, protože jediná věc, o které jste ochotni se bavit, je zdravá výživa. Své názory na bio stravování vnucujete všem kolem vás, bez ohledu na to na to, zda je to zajímá či nikoli. Je jasné, že tím utrpí vaše sociální vazby. Nikdo se pak nebude ve vaší přítomnosti cítit příjemně. Vždyť kdo by rád trávil čas s někým, kdo ho akorát neustále poučuje o tom, co je zdravé a co ne? Pokud jste v předcházejícím popisu fanatiků bio života „našli“, je to jasné. Projevují se u vás příznaky ortorexie, nemoci, která podobně jako mentální anorexie či bulimie patří mezi poruchy příjmu potravy. Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, její závažnost je stejná.

V nouzi vyhledejte lékařskou pomoc

Nemoc je zrádná a nebezpečná hlavně tím, že zpočátku můžete mít pocit: „Vždyť já vlastně dělám něco dobrého pro sebe, pro svoje zdraví“. Ano, je dobré se zajímat o to, co jíte. Měli byste se vyvarovat nezdravých potravin plných různých chemických přísad. Na druhou stranu ale nic se nemá přehánět. Vaše dodržování zásad zdravé výživy se může vystupňovat až do té míry, kdy se už neobejdete bez pomoci lékaře. Jestliže máte pocit, že vás neustále pronásleduje otázka, zda jíte dostatečně zdravě, pokud vyřazujete v supermarketu z košíku po dlouhém zkoumání většinu potravin, protože nejsou podle vašeho názoru dost bio, nebezpečně se blížíte ke hranici závažného onemocnění nebo jste možná tuto hranici už překročili. V takovém případě bude nejlepší neváhat a vyhledat nejbližší pracoviště kliniky léčící poruchy příjmu potravy.

Neřešte jídlo jako problém

Ortorexie přitom nejvíce postihuje lidi s vyšším vzděláním, ty, kteří si sami aktivně vyhledávají informace. Zpravidla už dosáhli v zaměstnání nějakého postavení, je jim zhruba 30-40 let, mnohdy mají rodiny. Dalo by se říci, že jsou poměrně úspěšní. Tudíž jim také není lhostejný jejich zdravotní stav. Snaží se proto ke svému zdraví přistupovat aktivně. Přemýšlejí o tom, co je zdravé a co ne. Tady je ale mnohdy kámen úrazu. Vaše bio záliba by neměla překročit určité meze. Správné stravování by rozhodně nemělo vaším jediným životním hobby. Jaká je ideální prevence proti příznakům ortorexie? Nenechte se příliš ovlivnit a mediálně masírovat kultem dokonale štíhlého a zdravého těla. Nikdo z nás není dokonalý. Může si s naprosto klidným svědomím občas zahřešit v jídle. Neublíží vám to a navodíte si patřičnou pohodu. Věnujte se také svým koníčkům, tomu co vás baví. Tak budete v pohodě, odbouráte stres aktivním způsobem a nebudete řešit jídlo jako problém.
 


 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..