Svoboda pohybu
Pohyb je přirozenou součástí bytí každé živé bytosti. Už jako batolata se snažíme dostat z jednoho místa na druhé a jako dospělí trávíme pohybem spoustu času nejen při přesunu za prací, ale i při svých koníčcích. Sport, turistika nebo jen procházky jsou běžnou součástí našeho života. Dokud svobodu pohybu neztratíme úrazem.
Bohužel i nehody se v životě lidí stávají a ne vždy se léčením dostaneme do stavu, jako předtím. Některé úrazy zanechají trvalé následky a těmi bývají omezení pohyblivosti nebo i úplná ztráta možnosti chodit po vlastních nohách. Mnohé z věcí, které jsme považovali za samozřejmé, se stávají nemožnými, mnohé se stává nedostupným. Imobilita je každodenní realitou.
Současné materiálové a výrobní technologie nabízejí řešení každého problému a umí pomoci i lidem po úrazech s navrácením pohyblivosti. Invalidní vozíky nejen na ruční pohon, ale i elektrické, umožňují větší akční rádius i bez nutné pomoci dalšího člověka. Invalida se dostane dále do města, do parku, na úřady či do školy. Nájezdové rampy se stávají integrální součástí vstupů do budov a uvnitř jsou objekty vybaveny výtahy, které svými rozměry berou ohled i na vozíčkáře. A mnozí lidé na vozících se dokážou vrátit ke svému oblíbenému sportu, samozřejmě že využívají upravené sportovní náčiní vzhledem ke svému handicapu. Ukazují nám tím nejen svou nezlomnou vůli, ale i možnosti současných technologií.
Samozřejmě že i technická zařízení na pomoc invalidům vyžadují pravidelnou údržbu a občas i opravu. Kvalita těchto zařízení je zvláště důležitá proto, že lidé se zdravotním postižením nemají možnost jít jinudy, vybrat si jinou cestu.
Ani těžký úraz nemusí znamenat ztrátu svobody, když se máte o koho opřít.