Každoročně, když se Štědrý den blíží, uvažujeme nad jedním ze symbolů Vánoc, vánočním stromečkem. Vyzdoben nádhernými řetězy, lesknoucími se koulemi nebo blikajícími svíčkami a svou vůní dává svátkům neopakovatelné kouzlo. Bude to borovice, jedle či smrk nebo umělý stromeček?
Tatínkovi v tomto čase, mimo ostatních povinností v předvánočním shonu, přibývá další starost. Pořídit stromeček. Samozrejmě ten nejkrásnější. Takže jdeme na tržnici či do obchodních domů nebo za našimi známými z lesních podniků, ti odvážnější přímo do lesů.
Pokuty za nezákonně získaný vánoční stromeček dosáhli vysokou hodnotu. Je to několikanásobně více, než za kolik můžeme stromek „s papírem“ získat. Ještě před lety pokuta představovala „přijatelné“ riziko 500,- korun a tak mnozí, zejména z vesnic v blízkosti lesů, ho lehce podstupovali. Zejména při pohledu na různá „košťata“, které prodavači oficiálních vánočních stromků nabízeli.
Alternativou k živým vánočním stromkům jsou už déle stromky umělé. Mnoho z nich nemělo daleko k již zmíněným „košťatům“, nemluvě o absenci naděje, že příští rok to bude jiné. Kvalitní umělé stromky zase byly nesrovnatelné drahé vůči živým stromkům či případné pokutě. A nejsilnějším argumentem proti „uměline“ bylo, že nejsou „pravé“.
Pokuta za vánoční stromek
Situace se zřejmě mění. Na jedné straně pěstitelé živých vánočních stromků jsou soukromé firmy a nejsou ochotny nést náklady na „darované“ stromky, na druhé zase cena živých stromků rok od roku roste a současně se zvyšuje kvalita a relativně snižuje cena umělých stromků. A tak tu máme situaci, že je trest za porušení zákona podstatně vyšší, než majetkový prospěch získaný jeho nedodržením v případě vánočních stromků realitou, řekl bych první vlaštovkou a zákonodárci by si měli brát příklad i v případě ostatních zákonů.
Před pár lety jsem si i já řekl, že mě přestalo bavit běhat po tržnicích nebo volat známým, abych svým dětem sehnal na Vánoce pěknou borovici a proto jsem se vydal na průzkum místních prodejen i vzdálenějších xxxx-marketů. Viděl jsem všelijaké stromky za opravdu velmi rozdílné ceny. Mou představu splňoval stromeček s výškou kolem 1,8 metru a výběr byl opravdu široký, co se kvality týče, tak i ceny, od 1.300, – do 4.400, – Kč, přičemž oba jmenované byly totožné, jen místní podnikatelka chtěla za dovoz a skladování dost velkou provizi . Myslím, že ho skladuje dosud. Zkrátka a dobře, nebudu jmenovat prodejnu, kde jsem stromeček nakonec koupil, vždyť mi dotyčná firma neplatí za reklamu, ale ani letos už nebudu mít žádný stres ze shánění stromečku. Jednoduše ho zas vyberu z krabice a spolu s dětmi ho postavím a ozdobím jako loni. A jak tak počítám, tak za pár let se mi vrátila jeho cena, a v tom nepočítám benzín, telefonáty, čas, které jsem v minulosti stromku věnoval. A pak jsem ho i tak vyhodil.
Umělý stromek asi nikdy úplně nenahradí živou vánoční jedličku. Ale jako symbol pohody, klidu, štědrosti ale také jako ozdoba svátečního bytu svůj účel splní. Vkusná ozdoba stolu z větviček byť i z toho laciného „košťěte“ z tržiště doplní atmosféru svou vůní. Moderní umělé stromky se ale svým vzhledem věrně přibližují živým stromečkem, na rozdíl od nich ale nemáte plný byt pichlavého jehličí a nemusíte tolik vysávat. A po svátcích ho jednoduše odstrojíte a uložíte na místo, kde na vás počká do dalších svátků, které i díky němu mohou být opravdu svátky klidu.