Ukliďte v zahradě po jarním řezu stromů

Jaro je obdobím, kdy zahradu připravujeme na nový produktivní rok. V tomto období stříháme révu a řežeme větve stromů tak, abychom prosvětlili korunu a odstranili staré větve. Vše pro zachování vysoké úrody. Když máme vše hotové, zbývá ještě jeden úkol: uklidit všechny seříznuté větve. Je několik možností jak, která je nejlepší?



Někteří majitelé zahrad stále aplikují starý, ale nejméně efektivní způsob. Odřezané větve dají na jednu hromadu a spálí je. Spolu s nimi i všechny živiny, které do sebe stromy absorbovaly ze země pomocí kořenů. Přitom zbytky stromů mohou být pro nás cennou surovinou a také hnojivem pro živé rostliny, pravda pokud je správně zpracujeme.

Naházet větve na kompost by nám nepomohlo, doba rozkladu dřevní hmoty z větví bývá i několik let, v závislosti na tloušťce a tvrdosti dřeva. Celé větve se používají pouze při zakládání vyvýšených záhonů, kde je doba rozkladu pět a více let přímo žádoucí.

Pokud chceme čas rozkladu dřeva na substrát urychlit, potřebujeme nařezat větve a větvičky na malé kousky. Nůžkami by se asi nikomu nechtělo zpracovávat haluzinu po řezu stromů několik dní. Ale za krátký čas to dokáží elektrické drtiče odpadu nebo štěpkovače se spalovacím motorem, pokud nemáme na místě kde větve zpracováváme, elektrický proud. Pomocí rotujícího disku (pro větší obsah zelené hmoty v odpadu) nebo válcového nože (drtiče pro tlustší větve) nařežou výhonky révy, větve ze stromů i suché stonky ostatních rostlin na malé kousky.

drtic vetvi

Dřevní štěpku, jak tento materiál nazýváme, pak využijeme jako materiál na zpevnění mokrých částí zahrady po dešti, protože kromě toho, že pohnojí zem a po čase se rozpadne, na rozdíl do štěrku, dokáže hodně vody i nasát a pak vypařit do vzduchu. Štěpkou ze dřeva můžeme mulčovat záhony, na kterých pak neroste plevel a méně je třeba zalévat, neboť štěpka zabraňuje vypařování vody z půdy. No a samozřejmě dřevní štěpku můžeme použít jako materiál do kompostu, kde se po krátkém čase přemění na substrát.

Související:  Slepice musí být v suchu

Takovou recyklací materiálu z vlastní zahrady dokážeme zvýšit úrodu a snížit náklady na odvoz odpadu a nákup substrátů a hnojiv.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..